Yaz Aylarında Cilt Bakımı Nasıl Yapılmalı? 2022

Yaz aylarında güneş, deniz ve kumun etkisiyle cildimizin daha fazla bakıma ihtiyacı var. Cilt üzerinde oluşan lekeler, kuruluk ve yaşlanma belirtileri yaz aylarında artabilir. Bu nedenle yaz aylarında doğru cilt bakımı rutinleri uygulamak çok önemlidir. Nemlendirici kremler, güneş koruyucular ve temizleyiciler gibi cilt bakım ürünlerini kullanarak cildimizi koruyabilir ve sağlıklı tutabiliriz. Ayrıca, bol su içerek vücudumuzun nem dengesi de korunmalıdır. Yüz maskeleri ve serumlar da cildimizin ihtiyacına göre kullanılabilir. Yaz aylarında harika bir cilt için basit ama etkili cilt bakımı uygulamaları yapmak gerekiyor.

Yaz Aylarında Cilt Bakımı Nasıl Yapılmalı?

Cildimizin her mevsimde ihtiyacı farklıdır. Fakat yaz aylarında çevresel faktörler nedeniyle cildimiz daha özenli bir bakıma ihtiyaç duyar. Kışın cilt bakımı yapmak ve bundan verim almak, yaz aylarında cilt bakımı yapmaktan daha kolaydır. Yaz aylarında deniz, havuz ve güneşin cilt yüzeyinde oluşturduğu tahribat nedeniyle günlük cilt bakımı ihmal edilmemeli, cilt her zaman temiz tutulmalıdır. Bu nedenle sizlere yaz aylarında cilt bakımı nasıl yapılmalı? sorusu için pek çok farklı yöntem ve uygulamadan bahsedeceğiz. Böylece yaz aylarını daha bakımlı ve daha güzel bir cilt ile geçirmiş olacaksınız.

Yaz İçin Cilt Bakım Önerileri

Öncelikle yaz aylarında cilt gözeneklerinin nefes alabilmesi için, cildin sabah akşam temiz olmasına özen gösterilmelidir. Cilt temizliği ve nemlendirme işlemi için alkolsüz ve su bazlı ürünler tercih edilmeli, yağlı ürünler kullanılmamalıdır. Aksi halde kullanılan yağlı ürünler gözenekleri tıkayacaktır. Yaz aylarında ağır peeling uygulamaları asla tavsiye edilmez. Yaz mevsiminde cildi uzun süre güneş ışınlarına maruz bırakmamalı ve düzenli olarak yüksek faktörlü güneş kremi kullanılmalıdır. Yaz aylarında cilt yağlanması arttığından, yağlı olmayan nemlendiriciler tercih ederek cildinizin nemini koruyun. Yazın cildin nemini korumak için en az 2 litre su içmeye özen gösterilmelidir. Yazın ağır makyaj yapmaktan kaçınılmalıdır.

Yazın Yapılacak Yüz Maskeleri

Yaz ayalarında yapılabilecek pek çok cilt maskesi mevcuttur. Burada sadece cilt maskesi kullanmak cilt için yeterli olmaz. Bu nedenle cildi içeriden de beslemek gerekir. Özellikle yaz meyvelerinden bol tüketmek cilt hücrelerini yenilemeye ve cildin daha sıkı bir görünüme ulaşmasına yardımcı olur. Yaz aylarına özel vereceğimiz cilt bakım maskeleri tariflerini deneyip, pürüzsüz, parlak ve lekesiz bir cilde sahip olabilirsiniz.

Yoğurt ve Bal Maskesi

Özellikle sık sık yapılan duş ve güneş ışınlarına maruz kalma yaz aylarında cilt kuruluğu sebeplerindendir. Bu mevsimde kullanacağınız cilt bakım ürünleri cildinizi derinlemesine nemlendirmeli fakat yağlı olmamalıdır. Bu noktada evde yapılan yüz maskeleri arasında ilk sırada yerini alan yoğurt ve bal maskesi, cildi temizlerken aynı zamanda cildi besler ve güçlendirir. Yoğurt yaz güneşinin verdiği uv ışınlarını en aza indirir. Yani güneşte oluşan lekeleri yok etmenin en iyi yolundan biridir. Bunun yanında doğal bal ile yapacağınız yoğurt maskesi hem cildinizi yenileyecek hem de derinlemesine nemlendirecektir.

Güneş Lekeleri İçin Çilek Maskesi

Çilek içerisinde bulunan C vitamini cildi besler, kolajen üretimini arttırır ve cilt renk tonunu dengeler. Özellikle yağlı ciltler için uygun olan çilek maskesi, peeling etkisiyle cildi ölü hücrelerden arındırır ve yaşlanmayı geciktirir. Ayrıca güneş lekeleri ve cilt lekeleri üzerinde de oldukça etkilidir. Mevsiminde alacağınız çileklerden 2 adet ezin ve diğer malzemeleri de ilave edip kıvam alana kadar karıştırın. Daha sonra temizlenmiş cildinize uygulayıp 10 dk. sonra cildinizi bol su ile yıkayın.

Yazın Maden Suyu İle Yapılan Cilt Bakımı

Maden suyu içildiğinde vücudun ihtiyacı olan mineralleri

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir