Uykunuzu Kaçıran Düşüncelerden Kurtulmak İçin 10 Öneri!

Uykunuzu kaçıran düşüncelerden kurtulmak çok zordur. İşte yine geliyor. Yatağınızda gözleriniz tamamen açık yatarsınız ve düşünceler kafanızdan ses hızında koşmaya başlar. Rahatlatıcı bir banyo, bir bardak ılık süt, koyun sayma – hiçbir şey bu çılgın düşünceler atlıkarıncasından atlamanıza yardımcı olmaz. Uyku problemi olmayanlarımız bile bazen endişeli veya stresli hissedebilir ve işte o zaman yarışan zihinlerimiz bize saldırır. Ama endişelenme, sağlıklı uykunu geri kazanmanın yolları var.

1-Buraya ve şimdiye odaklanın.

Bize uykuya dalmak izin vermeyin düşünceler sıklıkta bağlı geçmişe veya geleceğe ile. Geçmişte neler olabileceği konusunda endişeleniriz veya yaptığımız ya da yapmadığımız için pişman oluruz. Eğer başınıza gelen buysa, hemen şimdi burada olanlara odaklanmaya çalışın. Geçmişi değiştiremiyor olsak da geleceği de tahmin edemiyor olsak da , şimdiki an kontrol edebileceğimiz bir şeydir ve bu odak değişikliği bize beynimizin ihtiyaç duyduğu rahatlamayı sağlayabilir.

2-Elektronik cihazlarınızdan kurtulun.

Uykunuzu kaçıran düşüncelerden kurtulmak için uyumadan önce telefon, dizüstü bilgisayar ve tablet kullanmak , özellikle sizi endişelendiren veya beyninizi meşgul eden haberleri veya diğer şeyleri okur veya izlerseniz, endişe ve stres düzeyini artırabilir . Ayrıca bu elektronik cihazlardan gelen ışık, vücudunuzdaki melatonin üretimini kötü şekilde etkiler ve uykuya dalmayı daha da zorlaştırır.

3-Dikkatinizi dağıtın.

Uykunuzu kaçıran düşüncelerden kurtulmak için  artık gadget’larınızı bir kenara bıraktığınıza göre, daha sağlıklı alternatifler düşünebilirsiniz . Okumak, boyama kitabı kullanmak, müzik dinlemek, yürüyüşe çıkmak veya yemek pişirmek gibi size en çok uyan sakinleştirici bir hobi veya rahatlatıcı bir aktivite deneyebilirsiniz – sadece birkaç isim. Düşünceleriniz yüzünden uyuyamadığınızda, rahatlatıcı bir aktivite yapmak, odağı bu düşüncelerden ve uykuya dalamama gerçeğinden daha hoş bir şeye kaydırmanıza yardımcı olacaktır.

4-Endişelenmek için belirli bir zaman ayarlayın.

Tıpkı alışverişe gitmek, arkadaşlarınızla buluşmak veya ev işleri yapmak için bir zaman planladığınız gibi , endişeleriniz için günde 15 ila 30 dakika planlamayı deneyebilirsiniz . Bu zamanı sizi rahatsız eden düşüncelere ayırın ve muhtemelen akşam geç saatlerde geri gelmeyeceklerdir . Bu “endişe verici zamanda”, stresli düşüncelerinizi kağıda yazın ve sizi endişelendiren sorunu çözmek için atabileceğiniz bazı pratik adımları düşünün. Israrcı olun ve daha iyi sonuçlar elde etmek için bu tekniği rutininizin bir parçası yapmaya çalışın.

5-Lavanta esansiyel yağının aromasını içinize çekin.

Uykunuzu kaçıran düşüncelerden kurtulmak için lavanta esansiyel yağı aromaterapide stresi azaltmak, rahatlamak ve daha iyi uyku için sıklıkla kullanılır . Bir havlu veya beze birkaç damla serpebilir veya banyonuza biraz yağ ekleyebilirsiniz. Uçucu yağlar alerjik reaksiyonlara neden olabilir, bu yüzden kullanırken dikkatli olun.

6-Bir kas gevşetme tekniği deneyin.

Bu rahatlama tekniğini yatağınızda kullanabilirsiniz. Ayak parmaklarından başa doğru hareket ederek tek tek kaslarınızı gerin ve gevşetin . Bu egzersiz, gergin kasları gevşetmenize yardımcı olacak ve sizi vücudunuzun bu bölgelerine odaklanmaya zorlayacak ve bu da dikkatinizi düşüncelerinden uzaklaştıracaktır .

7-Kendinizi uykuya dalmaya zorlamayın.

Uykunuzu kaçıran düşüncelerden kurtulmak için uykuya dalmaya çalışmak ve başarısız olmak yerine, yataktan çıkın ve bir şeyler yapın. Biraz çay iç, kitap oku veya günlüğüne yaz ve uykulu hissetmeye başladığında yatağına geri dön . Yatakta kalmak ve kendinizi uyumaya zorlamak beyninizin yatağı uykusuzluk ve endişelerle ilişkilendirmesine ve yatak odanızı uyumanın zor olduğu bir yere dönüştürmesine neden olabilir.

8-TV yi aç.

Yatmadan önce tüm aletlerinizden kurtulmanızı tavsiye ettiğimizi biliyoruz, ancak hiçbir şey yardımcı olmazsa, en sevdiğiniz TV şovu beyninizin çaresizce ihtiyaç duyduğu dikkat dağıtıcı olarak çalışabilir . TV’nin yaydığı ışık, gözünüzden telefonunuzdan gelen ışıktan daha uzak olduğundan uyku hijyeninize daha az zarar verir. Aslında, çoğumuz sadece gözlerimiz kapalı TV izleyerek kolayca uykuya dalabiliriz .

9-Nefes egzersizlerini dene.

Uykunuzu kaçıran düşüncelerden kurtulmak için yarışan düşünceler genellikle stresle bağlantılıdır ve stres kalplerimizin daha hızlı atmasına neden olur ve nefes alma hızımızı artırır . Yavaş, derin nefes almak düşüncelerinizi sakinleştirmenize ve sakinleştirmenize yardımcı olabilir. Stresi ve kaygıyı önlemek için istediğiniz zaman uygulayabileceğiniz diğer nefes egzersizlerini ve tekniklerini de deneyebilirsiniz .

10-Sonuç olarak

Uykunuzu kaçıran düşüncelerden kurtulmak için bu ipuçlarının ve püf noktalarının, bir dahaki sefere düşünceleriniz olduğunda daha hızlı uykuya dalmanıza yardımcı olacağını umuyoruz. Ancak hiçbir şey yardımcı olmuyorsa veya zihninizin bazı tıbbi veya psikolojik durumlarla bağlantılı olabileceğini düşünüyorsanız, size yardımcı olacak bir tedavi bulması için doktorunuzu görmeniz önemlidir .

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir