Trigeminal Nevralji – Doktor Fizik

Trigeminal Nevralji, yüz sinirinin etkilendiği bir sinirsel ağrı hastalığıdır. Doktor Fizik, Trigeminal Nevralji tedavisinde uzmanlaşmış bir sağlık profesyonelidir. Siz de bu ağrılı ve rahatsız edici hastalıktan kurtulmak için Doktor Fizik’ten randevu alabilirsiniz. SEO uyumlu olarak yazılan bu açıklama ile, Trigeminal Nevralji hastalığı ile ilgilenen kişiler aramalarda daha kolay bulunabilir.

Trigeminal nevralji kronik bir ağrıdır ve yüzün duyu hissini sağlayan trigeminal sinirin etkilenmesinden kaynaklanır. Bu ağrı, yüzde hafif dokunmalar veya aktivitelerle bile dayanılmaz hale gelebilir. Hastalık kısa süreli ve hafif şiddette ataklarla başlar. Ancak zamanla ilerleyebilir, ağrılı dönemler uzar ve şiddetlenir. Genellikle 50 yaşından sonra ortaya çıkar ve kadınlarda erkeklerden daha sık görülür. Belirtileri arasında şiddetli, zonklama veya saplama şeklinde elektrik çarpması hissi, ağrı tetikleyen aktiviteler, spazm benzeri kronik ağrı ve daha fazlası yer alır.

Trigeminal nevralji genellikle trigeminal sinirin beyin tabanında bir damarla temasının olması nedeniyle meydana gelir. Yaşlanma, multiple skleroz, miyelin kılıfın hasarlı olduğu bazı hastalıklar, trigeminal siniri sıkıştıran bir tümör ve arteriyo-venöz malformasyon da trigeminal nevraljinin olası nedenleridir. Bu hastalık post-herpetik nevralji, küme tipi baş ağrısı, migren, çene eklemi bozuklukları, dev hücreli arterit, glossofaringeal nevralji, paroksismal hemikraniya, otitis media veya sinüzitle karıştırılabilir.

Trigeminal nevralji şüphesi olan kişiler nöroloji doktoru tarafından muayene edilir. Ağrının özellikleri tanıyı doğrulatabilir. Tedavisi için, basit ağrı kesiciler ve opioid ilaçlar genellikle etkili olmaz. Anti-epileptik veya antidepresan ilaçlar, botulinum toksini enjeksiyonu, mikrovasküler dekompresyon ameliyatı, gamma knife radyocerrahisi, rizotomi veya diğer yöntemler kullanılabilir. Egzersiz, yoga, meditasyon, akupunktur veya biofeedback gibi yöntemler de ilaç tedavisini destekleyebilir.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Portobet Giriş