Toplumun koronaya karşı bağışıklık oranı açıklandı

Koronavirüs salgını ile mücadele eden toplumun bağışıklık seviyesi, sonunda açıklandı. Yapılan çalışmalar neticesinde, Türkiye’nin genelindeki bağışıklık oranı da ortaya çıkarıldı. Bu rakamlar, salgınla mücadelede alınacak önlemlerin belirlenmesinde önemli bir rol oynayacak. Daha fazla bilgi edinmek için yazımızı okumaya devam edin.

Toplumun Yarısına Covid-19 Virüsü Enfekte Oldu

2020 yılının Nisan ayından bu tarafa yıl sonuna kadar ki süreçte Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde farklı rahatsızlıklarından dolayı operasyon geçiren ve Covid-19 virüsü enfekte olduğuna dair hiçbir semptom göstermeyen bin 67 hastaya yapılan PCR testi sonucunda 55 hastanın test sonucu pozitif çıktı. Salgının pik olduğu dönemde PCR testi pozitiflik oranının yüzde 6,5, salgının normal seyrettiği dönemde ise yüzde 1 olduğunu dile getiren Prof. Dr. Orhan Yıldız, “Bu çalışmadan elde edilen sonuçlar temel alındığı zaman toplumun yüzde 50’sine Covid-19 virüsünün enfekte olduğunu ve kitle bağışıklığı kazandığını ifade edebiliriz.” dedi.

Toplumun Önemli Bir Kısmında Semptom Görülmedi

Toplumun önemli bir kısmının Covid-19 virüsü enfeksiyon sürecini semptomsuz geçirdiğinin tespit edilmesi bakımından yapılan çalışmanın çok kıymetli olduğunu ifade eden Prof. Dr. Yıldız, “Mutasyona uğrayan Covid-19 virüsü yeni haliyle çok daha bulaşıcı oldu. Son yaşanacak pik döneminin çok sarsıcı olma ihtimali yüksek. İkinci pik yaşandığı zaman hastanelerimiz çok zorlanmıştı. Mutant virüs çok hızlı bulaştığından dolayı hastanelerimiz çok daha fazla zorlanabilir ve vaka sayıları kapasitenin üstünde olabilir. Bu nedenle vatandaşlarımızın çok dikkatli ve tedbirli olması gerekiyor. Covid-19 virüsü, SARS ve MERS virüsünden çok farklı bir yapıya sahip. SARS ve MERS virüsleri gibi bir anda kaybolup kaybolmayacağını çok merak ediyorduk. Diğerleri gibi kaybolacağını düşündüğümüzden yanıldık. Çok bulaşıcı bir virüs olsa da MERS virüsü ile kıyaslandığı zaman ölüm oranı çok düşük. Bu da çok iyi bir şey. Ölüm oranı MERS virüsü kadar yüksek olsaydı ölü sayısı 5-6 milyondan çok daha fazla olurdu. Bulaşıcılığı fazla olsa da ölüm oranı diğer virüslere göre çok daha düşük.” şeklinde konuştu.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir