Tırnak Mantarı Tedavisi

Tırnak Mantarı Tedavisi

Tırnak mantarının tıbbi adı “onkomikoz”dur. Gene olarak erkeklerden kadınlara nazaran daha sık görülür. El tırnaklarındaki mantarlar ise kadınlarda daha sık görülür.Tırnak mantarı kolayca diğer tırnaklara da yayılan uğraştırıcı ve zorlayıcı bir hastalıktır. Hatta çoğu zaman bir ayaktan diğerine ve ele dahi sıçrayabilir. Tırnak mantarının görülme nedenleri  örneğin nemlilik, yüksek sıcaklıklar, uzun saatler boyu kapalı ayakkabı giymek, havuzda çok vakit geçirmek ve mantarlı birinin giydiklerini giymek gibi etmenlerdir. Bağışıklığı zayıf olanların ve yaşı yüksek olanların yakalanma olasılığı daha yüksektir.Tırnakta mantar oluştuğunda tırnak hızla kalınlaşmaya ve sarımtrak bir renk almaya başlar. Kimi zaman sarı renk, yeşil ve kahverengiye de dönebilir. Tedavi edilmeze yayılır ve tırnakların düşmesine neden olur.  Altındaki deri kırmızı, şiş ve kaşıntılıdır.

Tırnak Mantarı Nasıl Geçer

Tırnak mantarı en sık görülen tırnak hastalıkları arasındadır. Kendi kendine geçmez. Tedavi edilmezse yumuşak doku enfeksiyonlarına yol açarlar. Tedavi süreci doktor kontrolünde ilerlemelidir. Özellikle tanının direkt olarak tırnak mantarı şeklinde konulması önemlidir çünkü normal mantar hastalığıyla karıştırılabilir. Tedaviler genellikle olumlu sonuç verir. Düzenli bakım sonucunda kişi tırnak mantarından kurtulabilir. Yaşlılar gençlere göre daha zor tedavi olurlar.Tırnak mantarı tedavisi için birkaç yöntem vardır. Krem ve losyonlar, ağızdan alınan ilaçlara göre daha az etkilidir. Çünkü krem ve losyonlar derideki mantarı geçirmezler. Ağzıdan tedavi yolunun en etkili ilaçları terbinafin ve ıtrakonazoldür. El tırnakları için % 80–90, ayak tırnakları için % 70–80 tedavi başarıları vardır.İlaçların dışında mutlaka temizlik ve bakım yapılmalıdır. Tırnaklar kısa, kuru ve temiz tutulmalıdır. Pamuklu çorap giyilmeli ve hava alan ayakkabılar tercih edilmelidir. Merhemler tırnak mantarıyla savaşmada iyi birer yardımcıdır. Tedavi sürecinde mutlaka kullanılmalıdır.

Tırnak Mantarına Bitkisel Çözüm

Tırnak mantarı için en etkili bitkilerden biri çay ağacıdır. Çayın antifungal özelliği dolayısıyla çay yağı mantarın azalmasında etkilidir.  2-3 damla çay ağacı yağı 1 çay kaşığı zeytinyağı ile karıştırılıp bir pamuk yardımıyla 10 dakika boyunca mantarlı bölgenin üzerinde bekletilir.  Ardından temiz bir diş fırçası ile tırnak mantarı olan bölge fırçalanır. Günde 2 defa bu işlem uygulanır.Yine aynı şekilde kekik yağı, limon suyu, sarımsak ve sirke karışımı, zeytin yaprağı demi, aspirin ve sirke karışımı gibi bitkisel çözümlerin tırnak mantarını geçirmede olumlu katkıları vardır.

Tırnak Mantarı İlacı

En etkili tırnak mantarı ilaçları ternafin ve itrakonazoldür. Ternafi için dozaj: ayak için 3 ile 4 ay boyunca, el tırnakları tedavisi için 6 ay boyunca 250 mg × 1’dır. İtrakonazol için dozaj: 3 ila 4 ay boyunca her 4 haftada bir hafta boyunca yemeklerde 200 mg × 2’dir.Ayrıca prednol sabah kremi ve imazol akşam kremi kullanılabilir.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir