Tansiyon Nasıl Düşürülür?

Tansiyon Nasıl Düşürülür?

Tansiyon yükselmesi, günümüzde hemen hemen herkesin başına gelebilen bir sağlık sorunudur. Bazı hastalarda sürekli devam eden bu sağlık sorunu, bazı hastalarda sadece belirli dönemlerde ve genelde birden bire ortaya çıkar.Kan basıncının yükselmesi anlamına da gelen tansiyon yükselmesinin önüne geçmek ve tansiyonun yeniden eski dengesine dönmesi için uygulanabilecekleri, yüksek tansiyon nasıl düşürülür sorusundan yola çıkarak bu yazıda sizlerle paylaşıyoruz.Tansiyon yükselmesi, kronik rahatsızlığı olan ve yaşı ilerlemiş kişilerde daha büyük sorunlara neden olabilir. Bunun için az bir yükselme bile olduğunda hemen gerekli önlemin alınması ve tansiyon düşürmeye yönelik uygulamalar yapılması gerekir. Tansiyonunuz yükseldiğinde ilk olarak acil müdahale ile kendi kendinize düşürmeye çalışın. Bunun için aşağıdaki yöntemleri uygulayabilirsiniz.Ani tansiyon yükselmesi durumunda evde ilk müdahale olarak kollarınızı dirseklere kadar soğuk su ile yıkayın. Bu işlem sırasında mutlaka yavaş ve dikkatli hareket etmek, ani hareketlerden uzak durmak gerekir. Soğuk su ile kolların yıkanması, tansiyonun 1-2 derece kadar düşmesini sağlar.

  • Limonun tansiyonu düşürme etkisi hemen hemen herkes tarafından bilinir. Ani tansiyon yükselmesi durumunda taze limon suyu tüketerek bu sorunun üzerinden gelinebilir.
  • Tıpkı limon gibi soğan ve sarımsak da halk arasında tansiyonu düşüren besinler olarak bilinir. Özellikle sarımsağın tansiyonu dengeleyici etkisi yüksektir. Bu yüzden tansiyon yükselmesinde soğan ve sarımsak tüketilebilir.
  • Tansiyonun düşürülmesi için tuzsuz bir kase yoğurt tüketilebilir. İstenirse bu yoğurdun yerine 1 bardak yine tuzsuz ayran içilebilir. Burada önemli nokta mutlaka ayran ya da yoğurdun tuzsuz olmasıdır.
  • Acil durumlarda 1 kase yoğurt içine 1 tatlı kaşığı kadar toz tarçın eklenip tüketilebilir. Bu karışım tansiyonun düşmesini sağlayacaktır.
  • Sürekli yüksek tansiyon şikayeti olan kişiler, düzenli olarak taze greyfurt suyu ve nar suyu tüketerek tansiyonlarını dengeleyebilir.
  • Yüksek tansiyon problemi olan kişiler beslenme düzenlerinde yeşil yapraklı sebzelere ağırlık vermelidir. Az miktarda zeytin yağı ile hazırlanan ıspanak, pazı, pırasa, abak gibi sebzeler, tansiyonun düşmesinde etkili olacaktır.
  • Sürekli devam eden yüksek tansiyon durumlarında yoğun olarak lifli ve posalı besinler tüketilmeli. Bu besinler daha sağlıklı bir vücut ve daha dengeli bir tansiyon sağlar.
  • Tansiyon düşürmek için ayrıca her gün belirli saatler arasında ve belirli tempoda egzersiz yapmak etkili olacaktır. Yapılan bu spor ayrıca uyku düzeninin de daha iyi olmasını sağlar.
  • Yemeklere eklenen tuz miktarının azaltılması ile yüksek tansiyonun düşmesi sağlanabilir. Dışarı yemek yerken de tansiyon probleminizden bahsedip tuzsuz yemek rica edebilirsiniz.
  • Tansiyon dengesinin sağlanması için mümkün olduğunca alkol ve sigaradan uzak durmak gerekir.

Yukarıdaki maddelere dikkat ederek sürekli yükselen tansiyonu dengede tutabilir, ani tansiyon yükselmesinin önüne geçebilirsiniz. Yükselen tansiyonun ilk müdahale ile düşürülmesinin ardından hastanın mutlaka konu ile ilgili bir sağlık kuruluşuna başvurması gerekir. Bu sağlık kuruluşunca yapılan testler ve ölçümler sonucunda elde edilen bilgilerin değerlendirilmesi ile hastanın tedavisine başlanır.Tansiyon değerleri, büyük ve küçük tansiyon olarak iki değerde ölçülür. Yukarıda verdiğimiz öneriler aynı zamanda küçük tansiyon nasıl düşürülür ya da büyük tansiyon nasıl düşürülür sorularının cevabı olarak da verilebilir. Tansiyon nasıl düşürülür, sorusundan yola çıkarak elde ettiğimiz bilgileri sizlerle paylaştık. Bu bilgileri kullanarak siz de yükselen tansiyonunuzu düşürebilir ya da tansiyonu yükselen yakınlarınıza ilk müdahaleyi yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir