Sol göğüs kafesi altında ağrı neden olur, nasıl geçer?

Sol göğüs kafesi altında ağrı, birçok sebepten dolayı oluşabilir. Kalp, akciğer, sindirim sistemi veya kas-iskelet sistemi ile ilgili birçok sorun bu ağrıya sebep olabilir. Mümkün olan en kısa sürede bir doktora başvurarak sorunun kaynağını belirlemek önemlidir. İlaçlar, egzersiz, diyet ve yaşam tarzı değişiklikleri gibi çeşitli tedavi seçenekleri mevcuttur ancak uygun tedavinin uygulanabilmesi için doğru teşhis gereklidir.
Sol Göğüs Kafesi Altında Ağrı: Nedenleri ve Çözümleri

Sol göğüs kafesi altında ağrı, midedeki enfeksiyon, iltihaplanma veya sol taraftaki organların yaralanmasıyla ilişkilidir. Bu ağrı, kostokondrit, gastrit veya böbrek taşları gibi daha az ciddi sağlık sorunlarından kaynaklanabilir. Hastalıklı sol taraftaki organlardaki ağrı ani olarak gelişebilir ve bulantı, kusma, nefes almada zorluk veya hareket, öksürme veya hapşırma ile artan ağrı gibi diğer semptomlara eşlik edebilir.

Kaburga Kıkırdağının İltihaplanması (Kostokondrit)

Kostokondrit, kaburgaları sternuma bağlayan kıkırdağın iltihaplanmasıdır. Semptomlar, sol tarafta göğüs ağrısı, göğüs kafesi altında basınç hissi, bir veya daha fazla kaburga kemiğinde lokalize ağrı ve nefes alma veya öksürme ile artan ağrıyı içerebilir.

Kalbi Saran Kesenin İltihaplanması (Perikardit)

Perikardit, kalbi saran sıvı dolu bir kese olan perikardın iltihaplanmasıdır. Semptomlar, sol göğüs kafesi altında ağrı hissedilmesine neden olabilir. Bu ağrı genellikle uzanırken artabilir.

Pankreas İltihaplanması (Pankreatit)

Pankreatit, midenin arkasında bulunan ve sindirim enzimleri ve hormonlar üretmekten sorumlu bir organ olan pankreasın iltihaplanmasıdır. Semptomlar, sol göğüs kafesinin altından sırta yayılabilen yoğun bir ağrıya neden olabilir.

Akciğer Zarının İltihaplanması (Plörezi)

Plörezi, plevranın (akciğerlerinizi saran zar) iltihaplandığı bir durumdur. Semptomlar, sol göğüs kafesi altında ağrı görülmesine neden olabilir ve nefes darlığı, nefes almada zorluk ve ateş içerebilir.

Böbrek Taşları

Böbrek taşları sol göğüs kafesi altında ağrı hissedilmesine neden olabilir. Semptomlar, etkilenen tarafın öne ve yukarıya doğru yayılabilen derin bir sırt ağrısı, yanma hissi, mide bulantısı, kusma, 38ºC üzerinde ateş veya idrarda kan gibi başka semptomları içerebilir.

Gastrit

Gastrit, mide zarının iltihaplanmasıdır ve sol göğüs kafesi altında keskin ağrıya neden olabilir. Semptomlar, yemek borusunda yanma hissi, mide bulantısı, yavaş sindirim veya dolgunluk hissi ve sık geğirmeyi içerebilir.

Sol göğüs kafesi altında ağrı hissettiğinizde vücudunuzun size vermek istediği uyarıları dikkate alın ve hemen bir uzman doktora görünün.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir