Sırtımda Oluşan Şişlik

Sırtımda oluşan şişlik tümör kaynaklı mıdır ? Sırt bölgesinde oluşan şişliklerin birden fazla sebebi olabilir. Genellikle sırt bölgesinde oluşan şişliğin sebebi bir kas tutulmasından dolayı oluşmaktadır. Bu durum kişinin dinlenmesi ve kas gevşetici kullanması sonucunda kısa süre içerisinde iyileşmektedir.Sırt bölgesinde oluşan şişliklerin kesinlikle kurcalanmaması, bastırılmaması, sıkılmaması hatta sivri bir cisimle patlatılmaya çalışmaması gerekmektedir. Bu tarz şişlik oluşumlarında kişinin şişliğe zarar vermeden doktora girmesi ve gerekli tetkikleri yaptırması gerekmektedir.Sırt bölgesinde oluşan şişlikler;

  • Vurma- çarpma gibi travma sonrasında dokuların zedelenmesinden dolayı oluşabilir. Bu durum genellikle kısa süre içerinde düzelmektedir.
  • Bazı sert darbeler sonucunda kaburgada meydana gelen kırılmalar ya da zedelenmeler sonucunda sırtta şişlik oluşumu meydana gelebilir.
  • İç organlarda meydana gelen hasarlar ya da tümör oluşumları sırt bölgesinde beze ya da şişlik oluşumuna sebep olabilir.
  • Omurgalarda meydana gelen zedelenmeler
  • Sırt bölgesinde fıtıklardan kaynaklı şişmeler oluşabilir.

Sırt bölgesinde oluşan şişliklerin uzun vadede geçmemesi ciddi bir rahatsızlığın olduğunun göstergesidir. Bu durumda gerekli tetkiklerin yapılması gerekmektedir. Bu durum genellikle tümör kaynaklıdır ve yapılan tetkiklere göre tümörlerin bu bölgeden cerrahi müdahale ile alınması en sık başvurulan yöntemdir.

Sırtımda Sivilce Var

Sırt bölgesinde sivilce oluşumu özellikle ergenlik çağındaki çocuklarda hormonal değişimlerin ani şekilde yaşanmasından kaynaklı meydana gelmektedir. Bu durum hormonların dengeye oturması durumunda genellikle geçmektedir. Ancak bu esnada sırt bölgesinde oluşan sivilceler ile oynanmamalıdır. Aksi halde sırt bölgesinde sivilcelerden kaynaklı iz kalmaktadır.Sırt bölgesinde oluşan sivilcelerin bir diğer sebebi sıcak hava koşulları ve aşırı terlemen olabilir. Bazı kişilerin doğuştan sırt bölgesindeki ter hücreleri ve ter salgı bezleri fazla miktarda olabilir. Bu tarz kişiler sırtından daha fazla terler. Bu kişilerde sırt bölgesinde sivilce oluşumu sıklıkla yaşanılan bir problemdir.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Portobet Giriş