Sinir Ezilmesi

Sinir ezilmesi veya zedelenmesi vücutta bulunan kas ve sinir dokusunun zarar görmesiyle oluşan bir rahatsızlıktır. İnsan vücudunun tüm bölümlerini kapsayan sinir sistemine aldığınız herhangi bir darbe veya ezilme durumu sonucu bu rahatsızlığı yaşayabilirsiniz.

Sinir Ezilmesinin Belirtileri Nelerdir?

Kaslarda zayıflık görülmesi sinir ezilmesinin nedeni olabilir. Uyuşma, karıncalanma gördüğünüzde sinir ezilmesi ve zedelenmesinden şüphelenebilirsiniz. Karıncalanma ve batma hissinin bir benzeri olan parestezi durumu da sinir ezilmesinin belirtisidir. Yine bu konuda karıncalanma ve batmadan da belirti olarak bahsedebiliriz.Kol ve bacaklarda hissedilen bu karıncalanma çeşidi şikayetler kazalar ve alınan darbelerden sonra başlayabilir. Genelde bacakta ve kolda oluşan ve iğnelenmiş hissi veren karıncalanma söz konusu olduğunda sinir ezilmesinden şüphelenip bir uzmana görünmekte fayda vardır.Bel ağrıları ve bel fıtığı gibi şikayetlerin, çeşitli bağırsak bozukluklarının sinir ezilmesi ile ilgisi olabilir. Belirtilerden herhangi birini görmeniz ve bu rahatsızlığı hissetmeniz durumunda bir fizik tedavi doktoruna danışmak ve bilinçsiz ilaç kullanmamak önemlidir.

Sinir Ezilmesinin Nedenleri Nelerdir?

Sinir ezilmesinin başlıca nedeni olarak yaralanmalar sayılabilir. Herhangi bir kaza ve yaralanma durumunda kas ve sinir dokusunun zarar görmesi muhtemeldir. Kasları zedeleyecek hareketler de sinir ezilmesine yol açmış olabilir. Aşırı kilo ve obeziteyi de sinir ezilmesi ve zedelenmesine yol açan nedenlerden sayabiliriz.Kasların çok fazla ve aynı şekilde sürekli kullanmakla beraber gelecek ağrılar zedelenmeden dolayı olabilir. Kasları fazla kullanmak, hırpalamak, bilinçsiz spor yapmak, ters hareketler ve uzun süre aynı hareketleri tekrar etmek sinir ezilmesine neden olabilir. Kol veya bacak bölgesine alınan darbedeler de sinir ezilmesine neden olan etkenlerden biridir.

Sinir Ezilmesi Tedavisi

Bu belirtilerin olması ve nedenlerin yaşanması durumunda fizik tedavi uzmanına gidilmesi en iyi seçenektir. Doktorunuz size kas gevşetici ve ağrı kesici ilaçlar verebilir. Doktorunuzun verdiği ilaçları ve önerdiği fiziksel egzersiz çalışmalarını yapmanız halinde tedavi süreci gerçekleşip iyileşmeye geçilebilir.Ortopedik yatak kullanmak da bu durumda sinir zedelenmesinden şikayetçi hastaya faydalı olacaktır. Erken teşhis sinirlerin zedelenmesini bir an önce kesip, rahatsızlık sürecini bitirmek konusunda çok büyük rolü vardır. Erken teşhis için belirtilerin görülmesi durumunda doktora danışmak ve istirahat etmek gerekir.Doktorunuzun önereceği kas gevşetici ilaçlar ile dinlenmek gerekir. Erken teşhisin olmaması durumunda kalıcı hasar olma ihtimalinden dolayı dikkat edilip titiz davranılması gerekir. Sinir ezilmesi ve zedelenmesini yaşamamak için nedenlerini oluşturan etkenlere dikkat edilmeli ve belirtileri görüldüğünden hemen doktora başvurulmalıdır.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir