Sedef Hastalığı (Psoriasis) Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Sedef hastalığı, cilt hücrelerinin hızlıca çoğalması sonucu oluşan kronik bir cilt hastalığıdır. Bu hastalık, kızarıklık, kabarcıklar, pullanma ve kaşıntı gibi belirtilerle ortaya çıkar. Sedef hastalığı, çoğunlukla deride, tırnaklarda, dirseklerde, dizlerde ve saç derisinde görülür. Bu hastalıkla mücadele etmek için, dermatoloğunuzdan uygun tedavi yöntemleri alabilirsiniz.

Sedef hastalığı, ciltte iltihaplı ve pullu döküntülere neden olan otoimmün bir hastalıktır. Bu hastalık sadece cildi değil, vücudun tüm sistemleri etkileyebilir. Sedef hastalığı, vücudun yanlışlıkla sağlıklı dokulara saldırması sonucu oluşur. Bu nedenle hastalığın sebebi tam olarak bilinmemekle birlikte, genetik ve çevresel faktörlerin rol oynadığı düşünülmektedir.

Sedef hastalığı belirtileri türüne göre farklılık gösterebilir. En yaygın görülen türü plak sedef hastalığıdır ve kırmızı, pullu döküntüler ile kaşıntı ve çatlama gibi belirtiler ortaya çıkar. Tırnak sedef hastalığı, guttat sedef hastalığı, intertriginöz sedef hastalığı, püstüler sedef hastalığı ve eritrodermik sedef hastalığı diğer sedef hastalığı türleridir.

Sedef hastalığı, göz çevresinde pullanma ve kuruluk gibi göz problemlerine ve eklem iltihabı ile şekil bozukluğuna neden olan psöriatik artrit gibi sistemik bulgulara da yol açabilir. Ancak hastalığın kesin bir tedavisi yoktur, ancak belirtileri hafifletmek için çeşitli yöntemler uygulanabilir.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Portobet Giriş