Sattvik beslenme faydaları neler? Diyet listesi

Sattvik beslenme, vücudun sağlıklı yaşam için ihtiyaç duyduğu besinleri sağlar. Bu diyet, vücudun ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde dengeli bir beslenme planını içerir. Sattvik beslenme faydaları arasında kilo kaybı, enerji artışı, stresin azalması, bağışıklık sisteminin güçlenmesi ve daha birçok sağlık avantajı yer almaktadır. Sattvik beslenme diyet listesi, taze sebzeler, meyveler, tam buğday ürünleri, baklagiller, süt ürünleri, kuruyemişler ve tohumlar gibi besinlerden oluşur. Bu diyet planına uygun beslenenler, vücutlarını toksinlerden arındırmış olurlar ve daha dengeli bir şekilde yaşam sürdürürler. Sattvik beslenmenin faydalarından yararlanmak için, sağlıklı bir yaşam tarzı benimsemeye başlayın ve sattvik beslenme diyet planını takip edin.
Sattvik Beslenme: Sağlıkla Dolu ve Mutlu Bir Yaşam İçin

Sattvik beslenme sadece bir diyet şekli değil aynı zamanda belirli bir yaşam tarzının parçasıdır. Özellikle yoga severler tarafından takip edilen bir beslenme türü. Bir felsefesi olan “sattvik” beslenme dingin, uyumlu bir yaşam oluşturma yolunda besinleri de bu amaca hizmet edecek şekilde seçmek olarak özetlenebilir.

Sattvik Beslenme Nedir?

Sattvik beslenme, insanın doğasını ve düşüncelerini yediklerinin belirlediği vurgular. Bu nedenle sattvik yiyecekler tercih edilir. Sattvik kelime anlamıyla ‘saf’ demektir. Sattvik yiyecekler doğal ve dengeli olduğu düşünülür ve bu yiyeceklerle beslenildiğinde sakinlik, mutluluk ve zihinsel berraklık getirileceği inanılır.

Üç tür besin çeşidi vardır. İlki “sattva’yı” (uyum) arttıran besinler, bir diğeri “rajasik” (uyarıcı) besinler ve son olarak “tamasik” (tembellik veren) besinlerdir. Sattva türünden olan besinler en çok tercih edilmesi gereken besin grubudur. Rajasik besinleri tüketirken ölçülü olmaya dikkat edilmelidir. Tamasik besinler ise tüketilmemeye çalışmalıdır.

Sattvik Beslenme Nasıl Yapılır?

Sattvik diyet nasıl yapılır bilmek için sattvik diyetin kurallarını bilmek gerekir. Sattvik diyette ilk kural erken yemektir. Gün içinde en son katı yiyecek öğle saatlerinde yenmelidir. Bitki çayları bu öğünden sonra tüketilmeye devam edilebilir.

Diğer önemli bir nokta ise sattvik beslenmede hayvansal ürünler tüketilmez. Sattvik beslenmede insanın vücuduna aldığı besinle birlikte dönüştüğü düşünülüyor. Bu sebeple hayvansal gıdalar tüketildiğinde hayvanın bilincini, duygularını vücudumuza almamak için hayvansal hiçbir ürün tüketilmiyor.

Rajasik besinlerin tüketimini de sınırlandırmak gerekiyor. Bunlar kahve, şeker gibi besinler. Sattvik beslenmede sadece ne yediğiniz önemli değil, yemeği pişirirken şükran gibi güzel duygulara sahip olmanız da bu beslenme tarzında dikkat edilmesi gerekenler arasında.

Taze ve mevsimine göre besinler seçilen sattvik beslenmede aşırı yemek yenmemesi öneriliyor. Yemek yenen ortam mutlu ve huzurlu bir ortam olmalı. Yemekler yavaşça ve iyice çiğnenerek yenmeli, aksi takdirde yemekler rajasik etki gösterebilir. Benzer türden yiyeceklerde bir öğünde fazla tüketmemeye de dikkat edilmelidir.

Sattvik Beslenme Faydaları Neler?

Sattvik beslenme faydaları neler merak edilmektedir. Bu faydaları şöyle sıralamak mümkündür:

– Bağışıklık sistemini güçlendirir. Bu beslenme ile besleyici besinler tercih edildiği için düzenli olarak uygulanırsa daha sağlıklı bir bağışıklık sistemine kavuşmanızı sağlar.
– Kilo vermek konusunda işlevsel bir beslenmedir. Genel olarak tercih edilen besinler düşük kaloriye, yüksek protein, vitamin ve minerale sahiptir. Böylece oluşan kalori açığı sayesinde kilo verebilirsiniz.
– Sattvik besinler vücuda esneklik kazandırır. Sağlıklı beslenmenizi sağladığı için vücuda enerji, mutluluk ve huzur getirir.
– Sindirim sistemini güçlendirir. Taze sebzelerin pişirilmeden yenmesi sattvik beslenmede geniş bir yer kaplar ve bu sayede sebzelerdeki tüm vitamin ve mineraller vücuda alınır. Lifli besinler de sindirimi destekler ve kolaylaştırır.
– Vücudunuzu toksinlerin vücudunuzdan uzaklaştırılmasını sağlar.

Sattvik Diyet Kilo Vermek İçin İyi Mi?

Sattvik diyet kilo vermek için iyi ve sağlıklı bir yoldur. Sattvik diyette tüketilen besinlerin lif oranı oldukça yüksektir. Bu durum metabolizmasının hızını arttırır ve kilo vermeyi kolaylaştırır. Sattvik besinlerin kalorisi de oldukça düşüktür. Böylece kalori açığı oluşur ve sattvik beslenme ile kilo verilebilir.

Sattvik beslenmede porsiyon kontrolü de önemlidir. Herkesin kendi eli boyunda yemesi sattvik beslenmenin bir parçasıdır ve yenilen besin ele sığmıyorsa bu gerektiğinden fazla yemek yendiği anlamına gelir.

Sattvik Beslenme Kahvaltı Menüsü Nasıldır?

Sattvik beslenmede kahvaltı menüsünü hazırlarken saatvik besinleri kullanmaya özen göstermelisiniz. Sattvik kahvaltılarda meyve bulunabilir. Yulaf ezmesi, pirinç, kinoa, karabuğday gibi tahılları pişirerek kahvaltınıza

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir