Rinoplasti sonrası şişlik ve iyileşme süreci

Rinoplasti, burnun şeklini veya boyutunu değiştirmek için yapılan bir cerrahi müdahaledir. Operasyon sonrasında, hastaların çoğu şişlik ve morluk yaşarlar, ancak bu normal bir iyileşme sürecidir. Şişlikler, operasyonun ardından birkaç hafta içinde azalırken, tam iyileşme süreci 6 ay ila 1 yıl kadar sürer. Bu süre zarfında, hastaların burnunun şekli belirginleşir ve daha iyi bir estetik görünüm elde edilir. Rinoplasti sonrası iyileşme sürecinde, hastaların hekimlerinin önerilerine uygun bir şekilde hareket etmeleri ve doktor kontrolüne düzenli olarak gitmeleri önemlidir. Bunun yanı sıra, ödemleri ve morlukları azaltmak için buz uygulamaları yapılabileceği gibi, düzenli nefes egzersizleri de yapılmalıdır. Rinoplasti sonrası şişlik ve iyileşme süreci hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyenler için bu konuda uzman hekimlere danışmak önemlidir.

Burun Estetiği Sonrasında Şişlik, Morluk ve Ödemler Nasıl Hızlı İyileşir?

Burun estetiği sonrasında meydana gelen morluk, şişlik ve ödem gibi durumlar, burun estetiği yaptırmak isteyenlerin en çok çekindiği konular arasında yer alıyor. Aslında bu konu büyük çoğunlukla hem sizin ameliyat öncesi ve sonrası dikkat etmeniz gereken kurallara uymanızla, hem de estetik doktorunuzun uygulayacağı burun ameliyatı tekniği ile büyük oranda bağlantılıdır. Gerekli şartlar yerine getirildiği takdirde, burun ameliyatı sonrası şişlik, morluk ve ödem gibi durumlardan korkmaya gerek kalmaz.

Şişlik ve Ödem Olmaması İçin Ne Yapılmalı?

Estetik doktoru tarafından gerekli muayeneler ve tetkikler yapıldıktan sonra burun ameliyatı ile ilgili yol haritası çizilir. Söz konusu süreç burun ameliyatı öncesi, sırası ve sonrası olmak üzere 3 ana gruba ayrılır. Süreç belirlendikten sonra burun estetik doktorunuz size ameliyattan önce dikkat etmeniz gerekenleri sıralar. Dikkat etmeniz gerekenler arasında burun estetik ameliyatı öncesinde alkol ve sigara tüketimini bırakmak gibi birçok kural yer almaktadır. Benzer şekilde burun estetiği sonrasında da doktorunuz size dikkat etmeniz gerekenleri detaylarıyla anlatır. Burun ameliyatı öncesi ve sonrasında dikkat etmeniz gerekenlere özenle uymanız halinde, burun estetiği sonrası oluşan şişlik, morluk ve ödem oranı hem daha az olur hem de daha çabuk iyileşir.

Kullanılan Tekniklerin Önemi

Rinoplastide uygulamada kullanılan 2 ana teknik mevcuttur: açık teknik burun estetiği ve kapalı teknik burun estetiği. Burun estetiği sonrası şişlik, morluk ve ödemin daha hızlı iyileşmesi için kapalı teknik burun estetiği tercih edilmelidir. Bu teknik, burun ucu cildinin kesilmediğinden, dolayısıyla burun ucu cildinin arkasındaki damar, sinir, bağ dokusu da kesilmez. Bu nedenle burun estetiği sonrası şişlikler, morluklar ve ödemler daha hızlı iyileşir. Kapalı teknik burun estetiği ayrıca burun ucunda herhangi bir iz de meydana getirmez.

Rinoplasti Sonrası İyileşme Süreci

Rinoplasti Sonrası 1. Hafta

Rinoplasti sonrası ilk birkaç gün zorlu geçebilmektedir. Bu dönemde rinoplasti sonrası ağrı, ödem ve tıkanıklık gibi problemler ortaya çıkabilmektedir. Ancak ilk günler için tüm bu süreç son derece normaldir. Nitekim ameliyattan sonra burun bant ile kaplanır ve burun delikleri içerisine splint yerleştirilir. Bu dönemde doktorunuzun verdiği ilaçları kullanmak ağrınızı dindirecektir.

Rinoplasti Sonrası 2. Hafta

İkinci haftaya girilmesi

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir