Rahim Filmi İle Gebeliğin Önündeki Engeller Öğrenilebilir

 

Bebek sahibi olamayan pek çok çift günümüzde modern tanı ve tedavi uygulamaları ile hayallerine kavuşabiliyor.  Bu yöntemler arasında " ilaçlı rahim filmi" yani HSG ile gebeliğe engel sorunları öğrenmek önemli avantajlar sağlıyor. Aslında tanı yöntemi olarak kullanılan HSG, aynı zamanda rahim içindeki küçük yapışıklıkları açabildiği için bazı kadınlarda gebe kalma ihtimalini de arttırabiliyor. Memorial Hizmet Hastanesi Radyoloji Bölümü’nden Uz. Dr. Safiye Ziyalan, ilaçlı rahim filmi olarak bilinen HSG hakkında bilgi verdi.

İşlem sırasında ağrı hissedilmiyor

Histerosalpingografi (HSG) yani ilaçlı rahim filmi bebeğin 9 ayını geçireceği rahim boşluğu ile tüpler ve bazen de tüplerin karın boşluğuna açıldığı yerde olabilecek sorunların belirlenmesinde başvurulan bir görüntüleme yöntemidir. Rahim filminin çekilebilmesi için rahim boşluğunun ve tüplerin radyokontrast özel bir sıvı ile doldurulması gerekmektedir. Her ne kadar kadınlar arasında korkulan bir işlem olsa da ilaçlı rahim filmi genellikle ağrısız bir görüntüleme yöntemidir. Kullanılan cihaz, doktor tecrübesi ile fiziksel ve psikolojik farklılıklara göre işlem sırasında az da olsa adet sancısına benzer ağrı hissedilebilmektedir. Gebeliği engelleyen faktörlerin belirlenmesinin yanında;

  • Rahimde yapışıklık olması
  • Tüplerin- kanalların tıkalı olup olmadığı, tıkalıysa ne kadar tıkalı olduğu
  • Tekrar eden düşükler
  • Miyom ve poliplerin belirlenmesi
  • Rahimde doğumsal problemin varlığının tespitinde kullanılmaktadır.

Tüp bebek tedavisine başlamadan rahim filmi çektirilmeli

Bebek sahibi olmak isteyen çiftler tüp bebek ve aşılama gibi yöntemlere başvurmaktadır. Tüp bebek başarı oranını olumsuz yönde etkileyebilecek tüp ve rahim boşluğu bozukluklarının tedaviden önce belirlenmesi için ilaçlı rahim filmi önemli bir adımdır. Varsa sorunları önceden tespit edip tedavisini yapmak daha sonra tüp bebek tedavisine geçmek çiftlere hem zaman hem da maddi avantaj sağlamaktadır.

Tüpler kontrol ediliyor ve açılıyor

İlaçlı rahim filmi çekilirken hasta jinekolojik muayene pozisyonunda yatmaktadır. Rahim ağzını rahatça izleyebilmek için vajinaya bir alet yerleştirilir ve daha sonra özel bir enjektör ile rahme filmin çekilebilmesi için radyoopak sıvı ilaç verilir. Verilen sıvı rahim içerisine ve oradan tüplere ve tüpler açıksa karın içerisine kadar ilerler. Bu esnada rahim filmleri çekilmektedir. Yaklaşık 5 dakika süren işlem sırasında verilen sıvı tüpler- kanalların içine birikerek tıkanıklık yaratan salgı ya da doku kırıntılarını açabilmektedir. Bu nedenle ilaçlı rahim filmi çekildikten sonra hamilelik şansı artmaktadır. Ancak tüp açma müdahalelerin sorunun yerine ve cinsine göre genellikle cerrahi yöntemlerle yapıldığı unutulmamalıdır.

Adet döneminden sonra çekiliyor

İlaçlı rahim filmi çekilecek hastanın hamile olmadığından emin olunmalıdır. Gebelik şansının bulunmadığı adet sonrası dönem ilaçlı rahim filmi çekimi için en ideal zamandır. Bununla birlikte adetten sonraki günlerde rahim içindeki artan kalınlaşma net görüntü alınmasına engel olabilmektedir. Ayrıca adet döneminde daha açık olan rahim ağzı film çekimi için daha uygun durumdadır. Kanamanın aktif döneminde çekilen rahim filmleri enfeksiyon riski taşımaktadır. Tüm bu nedenlerle adetin 6-10. Günleri arası HSG için ideal zaman aralığıdır.

Yolculuğa Hazır Mısınız? İlgili Bağlantılara Göz Atın

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir