Prospan Şurup Nedir.

Prospan şurup, öksürük, bronşit ve solunum yolu enfeksiyonları gibi üst solunum yolu rahatsızlıklarının tedavisi için kullanılan bitkisel bir ilaçtır. İçeriğinde yaban mersini yapraklarından elde edilen etken madde bulunur ve öksürüğü azaltıcı, balgam söktürücü özelliği vardır. Prospan şurup, yan etkisi az ve güvenilir bir seçenektir.

Prospan Şurup Nedir?

Prospan şurup, mukolitik bir bitkisel ilaçtır. Akciğer ve bronşların zorlanmasından kaynaklı öksürüğü azaltmaya yardımcı olan pelargonium sidoides bitkisinin kök özütü ile yapılmaktadır. Aynı zamanda bronşlara olan kan akışını arttırarak, akciğer fonksiyonlarında da olumlu etkisi bulunmaktadır.

Prospan Şurup Nasıl Kullanılır?

Prospan şurup, çocuklarda ve yetişkinlerde kullanıma uygundur. Yetişkinler için günde üç kez 5 ml, çocuklar için günde üç kez 2.5 ml dozajında kullanılmalıdır. Kullanım süresi doktor tavsiyesine göre belirlenmelidir.

Prospan Şurup Yan Etkileri Nelerdir?

Prospan şurup, genellikle iyi tolere edilir ve yan etkisi nadirdir. Nadir görülen yan etkiler arasında hafif mide-bağırsak rahatsızlığı, deri döküntüleri ve kaşıntı bulunabilir. Alerjik reaksiyon gelişmesi durumunda ilaç kesilmeli ve bir doktora danışılmalıdır.

Prospan Şurup Kimler Tarafından Kullanılmamalıdır?

Pelargonium sidoides bitkisine alerjisi olan kişiler tarafından kullanılmamalıdır. Hamile ve emzikli kadınlar ile böbrek rahatsızlığı olan kişilerin, doktorlarının olumlu kararı olmadan Prospan kullanmaması önerilir.

Prospan Şurup Fiyatı Nedir?

Prospan şurup fiyatı, eczanelerdeki satış fiyatına göre değişiklik göstermektedir. Genellikle 50 ml’lik bir şişe 20-30 TL arasında satılmaktadır.

Prospan Şurup Nereden Satın Alınır?

Prospan şurup, genellikle eczanelerde bulunabilir. Ayrıca, online eczanelerden de satın alınabilir.

Prospan Şurup Kullanmanın Diğer Yolları Nelerdir?

Prospan şurup, sadece şurup formunda değil, pastil veya kapsül şeklinde de kullanılabilmektedir. Çocuklar için geliştirilmiş karışımlar da bulunmaktadır. Hangi formun kullanılacağı, doktor tavsiyesine göre belirlenmelidir.

Sonuç

Prospan şurup, özellikle bronşları etkileyen öksürük ve solunum yolu enfeksiyonlarına karşı koruyucu ve tedavi edici etkileri bulunan bir bitkisel ilaçtır. Ancak, kullanmadan önce doktorunuza danışmanızda fayda vardır.

Prospan Şurup ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

1. Prospan şurup ne işe yarar?

Prospan şurup, akciğer fonksiyonlarında olumlu bir etki yaparak akciğer ve bronşların zorlanmasından kaynaklı öksürüğü azaltmaya yardımcı bir bitkisel ilaçtır.

2. Prospan şurup nasıl kullanılır?

Yetişkinler için günde üç kez 5 ml, çocuklar için günde üç kez 2.5 ml dozajında kullanılmalıdır. Kullanım süresi doktor tavsiyesine göre belirlenmelidir.

3. Prospan şurup yan etkileri nelerdir?

Genellikle iyi tolere edilir ve yan etkisi nadirdir. Nadir görülen yan etkiler arasında hafif mide-bağırsak rahatsızlığı, deri döküntüleri ve kaşıntı bulunabilir.

4. Prospan şurup fiyatı nedir?

Genellikle 50 ml’lik bir şişe 20-30 TL arasında satılmaktadır.

5. Prospan şurup nereden satın alınabilir?

Prospan şurup, genellikle eczanelerde bulunabilir. Ayrıca, online eczanelerden de satın alınabilir.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir