Prof. Dr. Savaş Öztürk Kimdir?

Prof. Dr. Savaş Öztürk, Türkiye’nin önde gelen akademisyenlerinden biridir. Bitki biyolojisi ve ekoloji alanlarında uzmanlaşmış olan Öztürk, araştırmalarında sürdürülebilir tarım, orman yönetimi, biyoçeşitlilik ve iklim değişikliği konularına odaklanmaktadır. İstanbul Üniversitesi’nde öğretim üyesi olan Öztürk, pek çok ulusal ve uluslararası bilimsel derginin editörlüğü görevini de yürütmektedir. Ayrıca Türkiye’nin önde gelen doğa koruma dernekleri ve sivil toplum örgütleri için danışmanlık yapmaktadır. Prof. Dr. Savaş Öztürk, akademideki başarısı ve toplum için yaptığı çalışmalarla tanınmaktadır.

Prof. Dr. Savaş Öztürk Eğitim Hayatı

Profesör Doktor Savaş Öztürk, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde tamamladığı lisans eğitiminden 1990-1997 yılları arasında mezun olmuştur. Mezuniyetinin ardından 1997-2001 yıllarında, İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesinde, iç hastalıkları anabilim dalında uzmanlığını tamamlamıştır. Tıpta uzmanlığının ardından, 2003-2006 yıllarında tıpta yan dal uzmanlığını nefroloji alanında yapmıştır.

Prof. Dr. Savaş Öztürk; sağlık bilimleri, organ nakli, diyaliz ve nefroloji alanlarıyla yakından ilgilenmektedir. Ayrıca SCI, SSCI ve AHCI indekslerinde yer alan dergilerde ve bunlar dışında farklı dergilerde de yayınlanan makaleleri vardır. Bu makalelerin yanı sıra editörlüğünü yaptığı “Primer Glomerüler Hastalıkların Tanı ve Tedavisi: Türk Nefroloji Derneği Ulusal Uzlaşı Raporu” isimli bir yayını vardır. Prof. Dr. Savaş Öztürk şuan doktorluk hayatına Yeni Yüzyıl Üniversitesi Gaziosmanpaşa Hastanesinde, nefroloji ve organ nakli merkezinde devam etmektedir.

Prof. Dr. Savaş Öztürk Mesleki Deneyimleri

2015-2017 yıllarında Sağlık Bilimleri Üniversitesi İstanbul Haseki Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde, 2007-2009 yıllarında ise Sağlık Bilimleri Üniversitesi, İstanbul Taksim Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde başhekim olarak görev almıştır. 2021 yılında İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Dahili Tıp Bilimleri Bölümünde Profesör Doktor ünvanını almaya hak kazanmıştır.

Prof. Dr. Savaş Öztürk’ün mesleki deneyimleri şunlardır:

 • İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı
 • İstanbul Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı, Nefroloji Bilim Dalı
 • İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi Nefroloji Kliniği
 • İstanbul Fatih Kamu Hastaneleri Birliği Sekreterliği Eğitim ve Araştırma Hastanesi
 • İstanbul Beyoğlu Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği Gaziosmanpaşa Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi

Prof. Dr. Savaş Öztürk’ün Üye Olduğu Dernek Bilgileri

Prof. Dr Savaş Öztürk, Türk Nefroloji Derneğinde “Glomerüler Hastalıklar Çalışma Grubunda” başkanlık görevini sürdürmektedir. Ayrıca; Türk Tabipler Derneği, Türk İç Hastalıkları Uzmanlık Derneği, International Society of Nephrology, European Renal Association-European Dialysis and Transplantation Association, Klinik Enteral Parenteral Nütrisyon Derneği’ne üyelikleri devam etmektedir.

Prof. Dr. Savaş Öztürk’ün Kazandığı Ödüller

Prof. Dr. Savaş Öztürk, hem idari hem de bilimsel alanda birçok ödül kazanmıştır. Ödülleri şunlardır:

 • 2011- İstanbul Valiliği, Takdirname
 • 2014- İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü, Bilim Dalında Yılın Hekimi
 • 2018- İstanbul Gaziosmanpaşa Kaymakamlığı, Başarı Belgesi
 • 2006- 16. Böbrek Hastalıkları Diyaliz ve Transplantasyon Hemşireliği Kongresi, Mansiyon Ödülü
 • 2007- Certificate of Merit: 36 th EDTNA/ERCA International Conference
 • 2008- Türk Nefroloji Derneği, Birinci Uzmanlık Yeterlilik Sınavı Türkiye Birincisi
 • 2009- 19. Ulusal Böbrek Hastalıkları, Diyaliz ve Transplantasyon Hemşireliği Kongresi, Sözlü Sunum 3. Ödülü
 • 2010- Renin Akademisi Türkiye Proje Yarışması, 2. Ödülü
 • 2019- 2.Uluslararası ve 12. Akademik Geriatri Kongresi, Sözel Bildiri 1. Ödülü
 • 2019- 36. Ulusal Böbrek Hastalıkları Diyaliz ve Transplantasyon Kongresi, Sözlü Bildiri 1.Ödülü
 • 2020- 37. Ulusal Böbrek Hastalıkları Diyaliz ve Transplantasyon Kongresi, Bildiri 3. Ödülü
 • 2021- 16th Bantao Congress Balkan Association of Nephrology, Dialysis and Artificial Organs and ISN course (ERA-EDRA Endorsement), Sözlü Sunum 3. Ödülü
 • 2021- Türk Nefroloji Derneği Ulusal Hemşirelik Kongresi, 1. Ödülü

Prof. Dr. Savaş Öztürk ayrıca hayvan deneysel çalışmalar, iyi klinik uygulamalar, eğiticinin eğitimi ve uygulamalı ultrason eğitimi sertifikalarına sahiptir.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir