Özel Hastanelerde 2023 Yılında Kulak Temizleme Ücreti Ne Kadar Olacak?

Özel hastanelerde kulak temizleme hizmeti almak isteyenler için önemli bir konu olan ücretler, 2023 yılında da etkisini sürdürecek. SEO uyumlu olarak hazırlanmış açıklamalar ve bilgilendirmeler sayesinde bu hizmetin ne kadara mal olacağı konusunda bilgi edinebilirsiniz. Sağlığınızı korumak ve kulak sağlığınızı göz önünde bulundurarak, uygun fiyatlı ve kaliteli kulak temizleme hizmetleri sunan özel hastaneleri tercih edebilirsiniz. İhtiyacınıza yönelik hizmetler almak ve sağlıklı bir yaşam sürdürmek için doğru seçimler yapabilirsiniz.

Kulak Kanalının Tıkanması Sonucu Oluşan Etkiler

Kulak kanalının tıkanması sonucu işitme kaybı, baş ağrısı, boğaz ağrısı ve denge kaybı gibi etkiler görülebilir. Kulak kanalı kulak kiri adı verilen tıkaçlarla doldurulabilir. Bujiler toz ve kir içerdiğinden kulak tıkanıklığı durumunda doktora görünmenizde fayda vardır.

Kulak Kirinin Oluşma Sebepleri Nelerdir?

Tıkaçların diğer adı olan kulak kiri, normalde kulak tarafından düzenli olarak kulak kepçesine atılan işlevini tamamlamış bir vücut salgısıdır. Bu nedenle kulak kiri demek doğru olmaz. Serumen sürekli üretilir ve kulak zarını dış etkenlerden korur. Serumenin partikülleri yakalayarak kuruması, tıkaç adı verilen yarı katı cisimlerin oluşmasına yol açar. Yani tıkaç oluşumunun nedeni havadaki partiküllerin kulakla temasından kaynaklanmaktadır. Kulak kiri olarak da bilinen kulak kirinin oluşum nedenleri ve kulakta birikmesi;

-Kulağın yabancı cisimlerle sürekli temizlenmesi
-Tozlu veya kirli ortamlarda çalışmak veya uzun süre orada bulunmak
-Denizden sonra veya duştan sonra tıkacın şişmesi
-Dış kulak yolundaki yapısal darlık nedeniyle tıkacı kulaktan çıkaramama
-Kulak tıkacı ve kulak tıkacı gibi cihazların kullanılması

Kulak Kirinin (Buşon) Belirtileri Nelerdir?

Kulak kirinin birikmesi veya farklı nedenlerle kulaktan çıkarılamaması bazı rahatsızlıklara neden olabilir. Kuru öksürük, kulak ağrısı, kulağın kaşınması, kulakta dolgunluk hissi, kulaktan koku gelmesi, kulakta uğultu veya çınlama, kulakta tıkanıklık yada kısmi işitme kaybı gibi belirtiler görülebilir. Bu belirtilerden herhangi biri veya tümü ortaya çıkarsa, vakit kaybetmeden KBB uzmanına başvurulmalıdır.

Kulak Temizleme Yöntemleri ve Fiyatları

Evde kişilerin kendi yöntemleriyle kullandıkları kulak kiri uygulaması veya kulak temizleme çubukları kulağı temizlemez. Kulak salgısı olan tıkaç, kulağın iç kısmından oluşmaz. Bu temizleme yöntemleri ile kulağın dış kısmına doğru atılan ve burada yer alan tıkaç, kulağın içine daha fazla itilmesine neden olur. Yaygın inanışın aksine sürüntü kulağın içini temizlemek için değil, kulak kepçesindeki kıvrımları temizlemek için kullanılmalıdır. Kulak çubuğu ve benzeri ürünlerle kulağı temizlemeye çalışmak, tıkacın kulak zarına doğru itilmesine neden olarak enfeksiyon riskini artıracak ve doğal süreçte kulağın tıkacı kulaktan dışarı atmasını zorlaştıracaktır.

Kulak temizleme işlemi için KBB uzmanı olan doktorlara başvurmak gereklidir. Doktorlar kulak tıkaçlarını aşağıdaki yöntemlerle temizler:

-Lavaj: Kulak yıkama olarak da bilinen lavaj, en sık kullanılan yöntemler arasındadır. Doktor hastanın kulağına özel bir solüsyon sıkarak tüm yabancı maddeleri yumuşatır ve kulağı tıkar. Temizlenecek kulağın yere bakacak şekilde konumlandırıldığı işlem sırasında solüsyon sürekli olarak kulağa sıkılır. İşlem devam ederken solüsyon net bir görünüme kavuşuncaya kadar işleme devam edilir. İşlem sonrasında kişi hemen normal hayatına dönebilir.

-Aspirasyon: Vakumlama olarak da bilinen bu yöntemde kulaktaki sertleşmiş tıkaç aspiratör cihazı ile çıkarılır. İşlemden önce tapayı yumuşatmak için özel bir solüsyon kullanılır.

-Küret: Doktor, özel bir solüsyonla yumuşatılan tıkacı bir küret yardımıyla çıkarır.

Kulak Temizleme Fiyatları

Kulak temizleme fiyatları hastaneden hastaneye değişkenlik gösterir. Özel hastanelerde kulak temizleme fiyatı 150 TL-500 TL arasında değişmektedir. Devlet hastanelerinde aile hekimliklerinde kulak temizleme işlemi ücretsizdir. Kuaförlerde ve güzellik merkezlerinde kulak temizleme fiyatı 250 TL ile 350 TL arasındadır.

Sonuç Olarak

Kulak tıkaçları ve tıkanıklığı rahatsız eden bir durumdur. Bu rahatsız

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir