Notuss Ne Işe Yarar.

Notuss, öksürük, grip ve soğuk algınlığı gibi solunum yolu rahatsızlıklarına karşı kullanılan bir ilaçtır. Bu yazıda, Notuss’un ne işe yaradığına dair detaylı bilgi bulabilirsiniz.

Notuss Ne İşe Yarar?

Notuss, öksürük ve balgam oluşumunu azaltmak için kullanılan bir ilaçtır. Genellikle soğuk algınlığı, grip veya diğer solunum yolu enfeksiyonlarından kaynaklanan öksürük ve balgamı tedavi etmek için reçete edilir. Aktif bileşenleri arasında ambroksol hidroklorür, guaifenesin ve dekstrometorfan hidrobromür bulunur.

Ambroksol Hidroklorür Nedir?

Ambroksol hidroklorür, bronşların genişlemesine ve balgamın incelmesine yardımcı olan bir mukolitik ilaçtır. Mukusun incelmesi, solunum yolundan daha kolay bir şekilde atılmasına yardımcı olur ve böylece öksürük ve nefes alışverişini rahatlatır.

Guaifenesin Nedir?

Guaifenesin, öksürük ve balgamı azaltmak için kullanılan bir ekspektoran ilaçtır. Mukuslu maddelerin solunum yollarından atılımını artıran ve özellikle bronşit ve obstructive bronşit gibi solunum yolu enfeksiyonları ile ilgili rahatsızlıkları tedavi eden bir ilaçtır.

Dekstrometorfan Hidrobromür Nedir?

Dekstrometorfan hidrobromür, öksürük merkezini baskılayarak öksürüğe bağlı rahatsızlıkları azaltan bir ilaçtır. Ayrıca, bronşiyal mukoza salgısını azaltarak solunum yolu tıkanıklığını hafifletir ve öksürüğü azaltır.

Notuss’un Kullanım Talimatları

Notuss’un kullanım talimatları her zaman reçete edilen miktar ve sıklığa göre değişebilir. Okunması gereken talimatlar için doktor veya eczacı ile görüşün. Genel olarak, Notuss günde üç kez 10 ml-20 ml arasında kullanılabilir. İlaç, yemekle birlikte veya yemeksiz alınabilir. Sıvı formlar, bir ölçü kabı kullanılarak dozlandırılmalıdır.

Notuss Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Notuss kullanırken, reçeteli veya reçetesiz herhangi bir ilaç kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışın.
  • Hamileyseniz veya emziriyorsanız, doktorunuza danışmadan Notuss kullanmayın.
  • Eğer herhangi bir yan etki meydana gelirse, bir doktora danışın. Yan etkiler arasında uyku hali, baş dönmesi ve mide bulantısı bulunabilir.
  • İlaç şeker içerebilir, bu nedenle diyabet hastaları Notuss kullanmadan önce doktorlarına danışmalıdır.

Notuss’un Yan Etkileri

Notuss, bazı kullanıcılarda uyku hali, baş dönmesi ve mide bulantısı gibi yan etkilere neden olabilir. Bu yan etkiler, genellikle hafif düzeyde kalır. Bununla birlikte, herhangi bir rahatsız edici yan etki meydana gelirse, ya da solunumunuzda ciddi bir değişiklik meydana gelirse, hemen bir doktora danışın.

Sonuç

Notuss, solunum yolu enfeksiyonlarından kaynaklanan öksürük ve balgamı azaltabilir ve hastaların rahat bir nefes almasına yardımcı olabilir. Herhangi bir ilaç kullanırken, lütfen talimatları dikkatlice okuyun ve doktorunuza danışın. İlaç yan etkilere neden olabilir, bu nedenle herhangi bir rahatsızlık durumunda bir doktora danışmanız önemlidir. Notuss’u reçetesiz olarak satın almak mümkün değildir, bu nedenle doktorunuzdan bir reçete almanız gerekmektedir.

Sıkça Sorulan Sorular

Notuss, kaç yaşından itibaren kullanılabilmektedir?

Notuss, genellikle 12 yaş ve üzeri hastalar tarafından kullanılabilir. Ancak, bazen doktorlar altı yaşından büyük çocuklar için de ilacı reçete edebilir.

Notuss’un dozu nedir ve ne sıklıkla kullanılmalıdır?

Notuss dozu, her zaman reçete edilen miktar ve sıklığa göre değişebilir. Doktorunuza veya eczacınıza danışarak doğru kullanım hakkında bilgi alın.

Notuss kullanırken, diğer ilaçlarla etkileşime girer mi?

Notuss, bazı ilaçlarla etkileşime girebilir. Bu nedenle, her zaman tüm kullandığınız ilaçları, vitaminleri, diyete takviye edici ürünleri, bitkisel ürünleri eczacınıza veya doktorunuza bildirin.

Notuss, öksürüğü tamamen ortadan kaldırır mı?

Notuss, öksürüğü azaltabilir ve balgamı hafifletebilir. Ancak, öksürük tamamen ortadan kalkmaz. Doktorunuzla iletişim kurarak öksürük tedavisi için diğer ilaçlar veya yöntemler hakkında bilgi alın.

Notuss, alkol ile kullanılabilir mi?

Notuss, alkol ile etkileşime girmez. Ancak, doktorunuzla iletişim kurmadan önce Notuss kullanmadan önce alkol kullanımını sınırlayın ya da tamamen bırakın.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir