Mide Ağrısı Sırtıma Vuruyor Ne Yapmalıyım?

Birçok kişinin maruz kaldığı can sıkıcı ve rahatsız edici bir durum olan mide ağrısı, çeşitli nedenlerle bazen çok şiddetli şekilde ortaya çıkabilmektedir. Genel olarak sebepler arasında gıda zehirlenmesi, midenin üşütülmesi ya da mide hastalıkları sayılabilir.Elbette tek neden bunlar değildir ancak bu nedenlerle ortaya çıkan mide ağrısı son derece şiddetli olup ağrısı sırt ve göğüs bölgesinde de hissedilebilmektedir. Genel olarak midede sırta vuracak şiddette bir ağrıya yol açabilecek durumlar aşağıda sıralanmıştır.

Sırta Vuran Mide Ağrısı Nedenleri Nelerdir?

  • Çağımızın hastalığı olarak ifade edilebilecek olan gastrit, reflü ve ülser, midede ağrı oluşumunda temel etken rahatsızlıklardır. Reflü derecesindeki mide rahatsızlığının tedavisi yapılmaz ise hastalık ülsere dönebilir ve çok daha kötü bir hal alabilir. Acı, yağlı ve baharatlı gıdaların çok sık tüketilmesi bahsi geçen bu üç rahatsızlık için de tetikleyicidir. Buna ek olarak sırtta sancı ve ağrı da ortaya çıkacaktır.
  • Gastrit ve ülser rahatsızlıkları ile aynı belirtilere sahip olan ve sinsi bir şekilde ilerleyen mide kanseri de sırtta yoğun bir ağrı hissedilmesine neden olmaktadır. Bu nedenle mide ağrısı sırtta hissedildiğinde mutlaka doktora gidilmesi gerekir. Erken teşhis çok önemlidir. Sorun mide kanseri ise tedaviye çok kısa süre içinde başlanması hastanın hayati risk altına girmemesi bakımından son derece önemlidir.
  • Hem midede hem de sırtta çok şiddetli ağrı oluşmasına yol açan tehlikeli rahatsızlıklardan bir tanesi de pankreas kanseridir. Ağrı ortaya çıktığında detaylı tetkik yapıldığında erken teşhis ve tedavi olasılığı da doğacaktır.

Sırta Vuran Mide Ağrısı Tedavisi

  • Midede bir sorun yokken ya da hasta midesinde bir rahatsızlığa sahip değilken, ortaya çıkan ağrılar da olabilir. Bu tür ağrılar genel olarak üst ve iç karın bölgelerinde ortaya çıkmaktadır ve büyük olasılıkla da mideden kaynaklıdır.
  • Sırt ağrısı ile mide ağrısı birçok kişi tarafından karıştırılabilmektedir. Bu da içten gelen bir paniğe yol açabilir.
  • Eğer kişide gastrit ya da reflü yahut ülser türü rahatsızlıkların teşhisi daha önceden konmuş ise sırtta oluşan ağrının mideden kaynaklandığı genel olarak düşünülmektedir. Bu durumda derhal beslenme düzeninin değiştirilmesi, tamamen sağlıklı öğünlerden oluşan bir beslenme programının uygulanması tavsiye edilir.
  • Mide ağrısının sırta vurma nedeni mide kanseri ise, mutlaka detaylı bir şekilde tetkiklerin çok kısa bir süre zarfında tamamlanması gerekir. Hasta mutlaka gözetim altında tutulmalıdır. Ardından tedaviye çok çabuk olarak başlanmalıdır.
  • Pankreas kanseri nedeniyle oluşan mide ağrısında, ağrı sırtta ara ara şiddetli olarak hissedilmektedir. Şiddet gittikçe artıyorsa, pankreastan şüphelenmek ve en kısa sürede bir sağlık kuruluşuna gitmek hayati önem taşımaktadır.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir