Menopoz için fitness önerileri: Fitness neden önemlidir ?

Menopoz için fitness önerileri: Fitness neden önemlidir ?

Menopoz için fitness ipuçları – Yaşam boyu sağlık için bu ipuçlarını takip edin.

Menopoz kadın hayatında çok önemli bir geçiş evresidir. Bunu kendinize iyi bakmak için bir hatırlatıcı olarak kullanın. Bu fitness ipuçlarını menopoz için dikkat alarak başlayın.

Menopoz süresince neden fitness ile uğraşmak gerekir?

Yıllarca inançla egzersiz yaptıysanız veya aktif olamadıysanız, menopoz süresince ve sonrasında yapılan fiziksel aktiviteler birçok yararı beraberinde getirir. Örneğin, düzenli olarak yapılan fiziksel aktiviteler:- Kilo almayı engeller. Kadınlar menopoz sürecinde kas ağırlıklarını kaybederek göbek yağı alırlar. Bu hafif artışa rağmen fiziksel aktivite kilo almayı engellemeye yardımcı olur.- Meme kanseri riskini azaltır. Menopoz süresince veya sonrasında yapılan fiziksel aktiviteler aşırı kiloları vermeye yardımcı olabilir veya sağlıklı kilonuzu korumaya yardımcı olur, bu da meme kanserinden korunmayı sağlamaktadır.- Kemiklerinizi güçlendirir. Fiziksel aktiviteler menopoz sonrasında kemik erimesini yavaşlatır, bu da kemik kırılmalarını ve osteoporoz riskini düşürülmesi anlamına gelmektedir.- Diğer hastalıkların risklerini azaltır. Menopozda alına kilolar sağlığınız için çok ciddi sonuçlara neden olabilmektedir. Aşırı kilo kalp hastalıkları ve tip 2 diyabet risklerini arttırmaktadır. Düzenli yapılan fiziksel aktiviteler ise bu riskleri dengelemektedir.- Ruh halinizi güçlendirir. Fiziksel aktiviteler hayatınızın herhangi bir dönemindeki psikolojik sağlığınızı güçlendirmektedir.

Fiziksel aktiviteler menopoz işaretlerini ve belirtilerini nasıl etkiler ?

Fiziksel aktivite sıcak basması ve uyku bozuklukları gibi menopoz semptomlarını azaltan kanıtlanmış bir yol değildir. Ancak bazı kadınlar için, menopoz sürecinde veya sonrasında yapılan düzenli fiziksel aktiviteler stresi azalttığı ve yaşam kalitesini arttırdığı gözlemlenmektedir.

Menopoz döneminde yapılacak olan fiziksel aktiviteler için makul hedefler nelerdir?

Sağlıklı kadınların çoğu için, Sağlık ve İnsan Hizmetleri Bölümü aerobik ve vücut geliştirmenin her ikisini de önermektedir. Aşağıda belirtilenler için gayret edilmelidir :- Hafta da bir defa en az 150 dakika orta derece de aerobik veya 75 dakika güçlü aerobik (tüm haftaya yayılması önerilir)- Haftada iki kez vücut geliştirme egzersizleriMotivasyon için, gerçek ve ulaşılabilir hedefler koyun. Daha fazla egzersiz yapma sözü vermek yerine, örneğin akşam yemeği sonrası 30 dakikalık yürüyüş tercih edilebilir. Sık sık hedeflerinizi güncelleyin. Biriyle birlikte bir takım olma (eşiniz, arkadaşınız veya komşunuz) bir farklılık yaratabilir.

Denemeniz için en iyi fiziksel aktiviteler nelerdir ?

Yapmaya hazır olduğunuz zaman, birçok tercihiniz bulunmaktadır. Aşağıdaki maddeleri göz önünde bulundurun :- Aerobik. Aerobik çoğu fitness programının temel taşıdır. Tempolu yürüyüş, jogging, bisiklet sürme, yüzme veya su aerobiğini deneyebilirsiniz. Bu fiziksel aktiviteler geniş kas gruplarını kullanır ve kalp atış sayısını arttırır. Başlangıç seviyesindeyseniz, günlük 10 dakikalık hafif aktivite ile başlayın ve kademeli olarak yaptığınız aktivitelerin yoğunluğunu ve süresini arttırın.- Vücut geliştirme. Düzenli olarak yapılan vücut geliştirme antrenmanları vücut yağının azalmasın, kaslarınızın güçlenmesine ve daha verimli kalori yakılmasına yardımcı olmaktadır. Ağırlık aletlerini, el ağrılıklarını veya direnç borularını deneyin. 12 tekrardan sonra kaslarınızı zorlayacak bir ağırlık seçin. Kademeli olarak güçlendikçe direnç seviyesini arttırın.- Esneme, germe. Gerdirme esnekliğin gelişmesine yardımcı olmaktadır. Kaslarınız ısındığında ve gerdirmeye açık olduğu zaman her çalışmadan sonra gerdirme, esnetme için zaman ayırın.- Kararlılık ve denge. Denge egzersizleri kararlılığı geliştirir ve düşmeleri önlemeye yardımcı olur. Sidewalking gibi basit egzersizler deneyin. Tai chi gibi aktivitelerde yararlı olabilir.Unutmayın ki, egzersiz yapmak için spor salonuna gitmenize gerek yoktur. Dans etmek, bahçıvanlık veya diğer bahçe işleri gibi aktiviteler de sağlığınızı geliştirebilir. Hangi fiziksel aktiviteleri seçerseniz seçin, güvenli bir şekilde ısınmak ve soğumak için zaman ayırın.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir