Kemik Ağrısı Neden Olur? – Doktor Fizik

Kemik ağrıları birden fazla nedene bağlı olabilir. Yaşlanma, osteoporoz, travmalar, enfeksiyonlar, kanser ve romatizmal hastalıklar gibi çeşitli faktörler kemik ağrılarına sebep olabilir. Bu tür ağrılar tanı ve tedavi için uzman bir doktorla görüşmek gerekmektedir. Doktor Fizik olarak sizlere en doğru tanı ve tedaviyi sunarak, kemik ağrılarınızı dindirmeyi hedefliyoruz.

Kemik ağrısı, bir veya daha fazla kemikte aşırı hassasiyet, sızlama, ağrı veya rahatsızlık hissi olarak tanımlanabilir. Ağrı, hareket etmeseniz de var olabilir ve fizik tedavi ve rehabilitasyon kliniklerine sıklıkla “kemiklerim ağrıyor” yakınmasıyla başvuran birçok insan tarafından deneyimlenir. Kemik ağrısı nedenleri arasında travma, vitamin ve mineral eksikliği, kemik kanseri, kanser metastazı, kemiğin kan akımının bozulması, enfeksiyon, lösemi ve hamilelik gibi durumlar bulunmaktadır.

Genellikle travma kemik ağrısının en sık nedenidir. Travma sonucu kemik kırığı oluşabileceği gibi, kemik de zedelenebilir. Vitamin ve mineral eksiklikleri de kemik erimesine yol açarak kemik ağrısına neden olabilir. Kemik kanseri doğrudan kemik dokusundan kaynaklanırken, kanser metastazı başka bir yerdeki tümörün kemiğe yayılması sonucu gelişebilir. Kemiğin kan akımının bozulması, enfeksiyon, lösemi ve hamilelikte de kemik ağrısı görülebilir.

Kemik ağrısının tanısı için doktor, ayrıntılı bir tıbbi öykü alır ve muayene yapar. Kan tetkikleri, röntgen filmi, bilgisayarlı tomografi ve emar gibi görüntüleme yöntemleri kullanılabilir. Tanı doğru bir şekilde konulduğunda nedene yönelik tedavi başlar.

Sonuç olarak, kemik ağrısı farklı nedenlerden kaynaklanabilen bir durumdur ve doğru tanı ve tedavi için doktora danışmak gereklidir.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Portobet Giriş