Kayropraktik Tedavisi Nasıl Yapılır ?

Kayropraktik tedavisi, omurga ve sinir sistemi sorunlarının giderilmesinde etkili bir yöntemdir. Bu tedavi yöntemi, elle yapılan manipülasyonlarla omurga ve eklemlerin düzenlenmesini ve bu sayede ağrıların azaltılmasını hedefler. Kayropraktik tedavisi, doğal bir yöntem olmasının yanı sıra genellikle ağrı kesicilere alternatif olarak da tercih edilir. Bu tedavide, öncelikle hastanın fiziksel durumu ve şikayetleri değerlendirilir. Daha sonra, elde edilen bulgulara göre uygun kayropraktik teknikleri uygulanır. Kayropraktik tedavisi, uzun vadede yapılması gereken bir tedavi türüdür ve belirli aralıklarla sürdürülmesi önerilir.

Kayropraktik Tedavi Nedir?

Kayropraktik tedavi, Yunanca kökenli bir kelime olan el uygulamaları veya el ile yapılan tedavi anlamlarına gelir. Kas iskelet sistemi mekanik bozukluklarının teşhisi, tedavisi ve önlenmesiyle ilgilenen bir sağlık mesleğidir. Ayrıca bu bozuklukların sinir sisteminin işlevi ve genel sağlık üzerindeki etkileriyle de ilgilenir. Kayropraktik tedavi, sırt, bel ve boyun ağrılarını ve omurga problemlerini tedavi etmek için el ile uygulanan bir yöntemdir. Bu tedavi, kas iskelet sistemi problemlerinin tanı, teşhis ve tedavisinde büyük rol oynamaktadır.

Kayropraktik Tedavinin Amacı

Kayropraktik tedavi, omurgadaki eklemlerin manipülasyonu ile sinir, kas ve iskelet sistemi hastalıklarının tedavisinde ve önlenmesinde kullanılan etkili bir tedavi yöntemidir. Bu tedavi uygulamalarının amacı normal eklemlerin ilişkilerini ve fonksiyonlarını düzenlemek, mekanik stresi azaltmak, nörolojik bütünlüğü tekrar sağlamak ve fizyolojik süreçleri etkileyebilmektir. Bu yöntem, eklem-eklemler arası problemler sebebiyle oluşan ağrıların azaltılmasında sıkça kullanılan bir yöntemdir.

Kayropraktik Tedavi Hangi Hastalıklarda Uygulanır?

Kayropraktik tedavi, mekanik nedenlerle oluşan sırt, bel ve boyun ağrılarının tamamında uygulanabilir. Ayrıca, erken evre bel ve boyun fıtıklarında, duruş bozukluğuna bağlı gelişen sırt, bel ve boyun ağrılarında, skolyoz gibi omurgayı etkileyen problemlerde, fibromiyalji, miyofasyal ağrı sendromu veya strese bağlı yaygın kas ağrılarında, omurganın tanımlanmamış mekanik problemlerinde ve hareket bozukluklarında ve omurga kökenli, kol ve bacaklara yansıyabilecek mekanik kaynaklı problemlerde uygulanabilir. Ancak, akut kırık, enfeksiyon, tümör, osteoporoz vb. kemik hastalıkları ve kauda equina sendromu gibi durumlarda uygulanması önerilmez.

Kayropraktik Tedavi Riskli Midir?

Eğitimini almış ve uygulama yetkisi olan uzman kişiler tarafından uygulandığı sürece, kayropraktik tedavi son derece güvenli bir tedavi yöntemidir. Bu tedavinin tespit edilmiş, kanıta değer herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır. Ancak kişinin bu tedavi için uygun olup olmadığı öncesinde kesinlikle değerlendirilmelidir. Omurgaya yapılan bilinçsiz manevralar çeşitli riskler içerebileceğinden, bu konuda herhangi bir yetkisi ve eğitimi olmayan kişilerin uygulaması önerilmez.

Kayropraktik Tedavi Nasıl Uygulanır?

Bu tedavi yapılırken hastadan öncelikle detaylı anamnez alınır. Gerekli iskelet sistemi muayenesi ve testleri yapıldıktan sonra hareket bozukluğu ve ağrı yaratabilecek bölge tespit edilir. Gereken yöntem belirlendikten sonra el ile uygulama gerçekleştirilir. Tedavi genellikle el ile uygulanır ancak gerektiğinde masa desteği, itiş görevi gören enstrümanlar ve çeşitli aparatlar kullanılabilir. Kayropraktik omurga manipülasyonları, eklem hizalanmasında değişikliklere yol açarak mekanik etki yapar, omurga eğriliklerinin ve anormal eklem hareketlerinin düzeltilmesine katkı sağlar, eklem hareketliliğini arttırır ve kan dolaşımını düzenler. Kayropraktik tedavisi sonrasında hastalar mutlaka omurga sağlığı, yaşam modifikasyonları ve nelere dikkat edilmesi gerektiği konusunda eğitilmeli ve hastaya özel egzersizler verilmelidir.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Portobet Giriş