Kas Yapımını Engelleyen Hatalar

Neden Kas Kütlesi Elde Edemiyorsunuz?

Spor salonlarında pek çok insan bu konudan yakınıp durur. Ancak yapılan büyük hataların farkında değillerdir ve antrenörleri de konu ile ilgili bilgilendirmez. Türkiye’de spor salonlarında kalıplaşmış bir işletmecilik anlayışı var. Sporcu eğer amatörse eline bir program verilir ve yapacağı hareketler gösterilir. Kişi kendini yorup aylar sonra hiçbir şey elde edemeyince ya sporu bırakır ya da sporcu gıdalarına para dökmeye başlar. İlerleyen zamanlarda sporcu gıdaları sayesinde bir gelişim olsa bile bu bir süre sonra yavaşlar ve durmaya başlar. Ancak bu ufak gelişim için sporcunun çok sabırlı olması gerekir. Bizler neden kaslarınızı geliştiremediğinizi araştırdık ve sizinle paylaşıyoruz. Eksiklerinizi görüp daha düzenli çalışırsanız eğer sizde farkı fark edeceksinizdir.

Aşırı Çalışmak Kas Kaybettirir

Birinci neden kesinlikle çok fazla çalışmaktır. Ne kadar çok çalışırsan o kadar çok vücudun gelişir anlayışı kesinlikle yanlıştır. Her gün spor salonuna gidip 3-4 saat antrenman yapmak kesinlikle yanlış bir program seçimidir. Kaslarınızın gelişmesi için antrenmandan kadar dinlenmeye, toparlanmaya da ihtiyacı vardır. Ayrıca vücudunuz 1 saatten fazla çalıştığınız zaman kas yapımına engel olan stres hormonu yani cortisol salgılamaya başlar. Yeni başlayan biriyseniz gereksiz izolasyon programlarını bırakıp en fazla 45 dakika spor yapmanızı sağlayacak ve vücut yapınıza uygun bir program ile devam etmelisiniz.

Eksik Kalori Almak

Kas yapmak isteyen herkesin en çok dikkat etmesi gereken şey kesinlikle beslenmek ve dinlenmektir. Spor yaptığınız zamanlarda düzensiz ve eksik besleniyorsanız bu eksik kalori almanıza neden olur. Eğer günlük harcadığınız kaloriden daha fazlasını geri alamazsanız kas yapamazsınız. Aksine zayıflamaya başlarsınız. Bazı sporcular çok yağlarından bazı sporcular ise hiç kilo alamamalarından şikayetçi olurlar ve bu yüzden diyet programlarını uygulamazlar. Kendi vücut yapınıza uygun bir diyet programı ve mutfak tartısı ile kalori eksiğini kapatabilirsiniz.

Kardiyo ve Ağırlık Programını Aynı Gün Uygulamak

Kardiyo yaptığınız günlerde ağırlıkta çalışırsanız eğer hem istediğiniz performansı alamazsınız, hem çok zor aldığınız kalorilerinizi tüketir ya da çok çalışmaktan vücudunuzda küçülme meydana gelir. Aynı gün çalışmak yerine dinlenme günlerinizde çok fazla abartmadan en fazla 30 dakikalık bir kardiyo çalışması yapabilirsiniz.

Kas Yapmak Zaman İster

Spor salonuna yeni başlayan insanlar genellikle kendi vücutlarındaki gelişimin çok hızlı olmasını isterler ve sürekli bu gelişimi görme çabasındadırlar. Eğer hayalinizdeki vücuda kavuşmayı istiyorsanız bu 1 ay, 2 ay, 3 ay gibi kısa sürelerde olmayacaktır. Vücut çalışmak sabır, azim ve hırs gerektiren bir spordur. İnsanlar hayallerindeki vücuda kavuşmak için yıllardır bu sporu yapıyorlar. Sizinde sabırlı olmanız, düzenli çalışmanız, iyi beslenmeniz, iyi dinlenmeniz ve antrenmanınıza uygun sporcu takviyeleri kullanmanız gerekiyor.

Sporcu Takviyesi Kullanmamak

Sporcu takviyeleri protein tozları, kreatinler, amino asitle kısaca vücudunuz ihtiyaç duyduğu vitamin, mineral, protein ve karbonhidratı karşılamanıza yardımcı olan takviye ürünlerdir. Eğer protein açığı yaşıyor ve bu açığı doğal gıdalar ile kapatamıyorsanız protein tozu kullanmalısınız. Ya da karbonhidrat bakımından sağlıksız ve kötü besleniyor, yeteri kadar kaliteli karbonhidrat alamıyorsanız karbonhidrat tozu kullanmalısınız.Kendi doğal sporcu takviye ürünlerinizi yapabilir, daha sağlıklı beslenebilirsiniz.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir