Karından ve göğüsten yapışık halde dünyaya gelen ikizler operasyonla birbirinden ayrıldı

Karından ve göğüsten yapışık halde dünyaya gelen ikizlerin ayrılması, son derece zorlu bir ameliyat gerektirmişti. Ancak başarılı bir operasyon sonrası, ikizler birbirinden ayrıldı ve sağlıklı bir şekilde hayatlarına devam edebilecekleri umuduyla aileleri tarafından kucaklandılar. Bu tıbbi müdahale, dünya genelinde büyük bir ilgi gördü ve tıp dünyası için önemli bir örnek teşkil etti. Başarılı operasyonun detayları hakkında daha fazla bilgi almak isteyenler için dünya çapında yapılan aramalarda bu haberin sık sık çıkabileceği, SEO odaklı makalelerin bulunabileceği belirtiliyor.

20 Yıl Aradan Sonra İlk Operasyon

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde (İÜC) görev yapan uzmanlar tarafından 20 yıl aranın ardından gerçekleştirilen yapışık ikizlerin ayrılması operasyonu başarılı geçti. Covid-19 virüsü salgın sürecinde daha anne karnında iken yapılan muayeneler neticesinde karın ve göğüs bölgesinden yapışık olduklarına yönelik tanı konulan ikiz kız bebekler, 1 Kasım tarihinde İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde dünyaya gözlerini açtılar.

Cerrahpaşa Tarihinin İkinci Siyam Ameliyatı

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nin Türkçe Tıp Binası Ekrem Kadri Unat Amfisi’nde yapışık siyam ikizlerinin ameliyatına dair düzenlenen basın toplantısında açıklamalarda bulunan İÜC Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Oğuz Çetinkale, “Bundan yaklaşık 20 yıl evvel benzer bir operasyonu başarılı şekilde gerçekleştirerek tedavi etmeyi başardık. 20 yıl evvel gerçekleştirilen operasyonda da benzer bir yol izledik. 20 yıl önce başarılı bir şekilde gerçekleştirilen operasyonla ayırdığımız siyam ikizleri bugün üniversite öğrencisi olarak yaşamlarını sürdürüyorlar. Bu vakaları da halen yakından takip etmekteyiz. Bir hafta evvel gerçekleştirdiğimiz siyam ikizlerini ayırma operasyonu Cerrahpaşa Üniversitesi’nin tarihinde gerçekleştirdiği ikinci operasyon oldu.” dedi.

Doğum Öncesinde Bütün Hazırlıklar Yapıldı

Yapışık siyam ikizlerinin birbirinden ayrılması operasyonunda görev yapan İÜC Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Plastik Cerrahi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Semih Bağhaki, “Çanakkale’de anne karnında iken yapışık oldukları tanısı konan siyam ikizleri, doktorlar tarafından Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Kadın Doğum Ana Bilim Dalı’na yönlendirildi. Kadın doğum, çocuk hastalıkları ile çocuk cerrahisi bilim dallarında görev yapmakta olan hekimler, doğum öncesinde bütün hazırlıklarını yaptılar. Dünyaya yapışık gelen siyam ikizlerini ayırma operasyonunu çocuk ve plastik cerrahi ile anestezi ana bilim dalından ve farklı branşlardan meslektaşlarımızın yer aldığı ekiple başarılı bir şekilde gerçekleştirdik. Siyam ikizlerinden birinde doğumsal kalp problemleri olmasından dolayı siyam ikizleri daha 1 haftalıkken bu operasyonu yapmak durumunda kaldık. Süreç planladığımız gibi ilerledi. Siyam ikizlerinin sağlık durumları şu an gayet iyi seyrediyor. Yoğun bakım ünitesindeki takipleri sürüyor. Her şey yolunda gittiği takdirde siyam ikizlerinden biri sağlıklı bir şekilde taburcu olacak. Diğerinin ise tamamlayıcı kalp operasyonunun gerçekleştirilmesi için planlama yapılacak.” şeklinde konuştu.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir