Kan Sulandirici Ilaç Isimleri.

Kan sulandırıcı ilaçların isimleri nelerdir? Kan sulandırıcı ilaç çeşitleri nelerdir ve kullanım alanları nedir? Bu yazımızda bu sorulara cevap veriyoruz. Okumaya devam edin ve kan sulandırıcı ilaçların bilinmesi gereken tüm detayları öğrenin.

Kan Sulandırıcı İlaç İsimleri

Giriş

Kan sulandırıcı ilaçlar, kanın pıhtılaşmasını önleyerek kanın akışkanlığına katkı sağlayan ilaçlardır. Bu ilaçlar, kalp krizi, inme, pulmoner emboli, venöz tromboz ve diğer kan dolaşımı sorunlarını tedavi etmek için kullanılır. Kanın doğru bir şekilde seyretmesine izin vermek için kullanılan bu ilaçların birçok çeşidi vardır. Bu yazıda, kan sulandırıcı ilaçların türlerini, kullanım alanlarını ve yan etkilerini ele alacağız.

Kan sulandırıcı ilaç türleri

Heparin

Heparin, antikoagülan bir ilaçtır. Kan damarlarını tıkayan kan pıhtılaşmasını önler. Heparin, enfarktüs, inme ve diğer kan dolaşımı sorunları için kullanılır. Doktorlar genellikle hastanede yatarken, intravenöz olarak verilen bir heparin dozu önerirler.

Warfarin

Warfarin, plazma sıvısını seyrelten bir antikoagülan ilaçtır. Kan sulandırma etkisini yapabilmesi için, ilacın dozu periyodik olarak ayarlanmalıdır. Warfarin genellikle kalp krizlerinde ve akciğer embolilerinde kullanılır. Yan etkileri arasında kanama riski yüksek olduğundan, bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza danışmalısınız.

Xarelto

Xarelto, venöz tromboz tedavisi ve önlenmesi için kullanılan yeni bir antikoagülan ilaçtır. Aynı zamanda kalp krizlerinde, inmede ve pulmoner embolide kullanılan bir ilaçtır. Xarelto’nun yan etkileri arasında kanama riski yüksek olduğu için, bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza danışmalısınız.

Eliquis

Eliquis, vücudun pıhtı oluşumunu önleyen bir ilaçtır. Kullanım alanları arasında venöz tromboz ve pulmoner emboli, kalp krizi, inme ve diğer kan dolaşımı sorunları bulunmaktadır. Eliquis’in bazı yan etkileri dahil kanama, baş dönmesi, cilt döküntüleri ve nefes darlığı da bulunabilmektedir.

Plavix

Plavix, kanın pıhtılaşmasını önleyen bir tür antiplatelet ilaçtır. Plavix genellikle kalp krizi, inme ve diğer kan dolaşımı sorunlarının tedavisinde kullanılır. Aynı zamanda stent takılması sonrasında kanama sorunlarını önlemek için de kullanılabilir. Plavix’in bazı yan etkileri mide bulantısı, kusma, burun kanaması ve cilt döküntüleri gibi durumlardır.

Kan sulandırıcı ilaçların yan etkileri

Kan sulandırıcı ilaçların yan etkileri bulunmaktadır. En sık görülen yan etki kanamanın başlamasıdır. Kanama, burun kanamalarından, morluklara kadar farklı şiddetlerde olabilir. Bu tür ilaçları kullanmadan önce doktorunuzla yan etkileri hakkında konuşun ve herhangi bir anormal şey fark ettiğinizde acil tıbbi desteğe başvurun.

Sonuç

Kan sulandırıcı ilaçlar, kanın akışkanlığına katkı sağlayarak kan dolaşımı sorunlarını tedavi etmek için kullanılan birçok ilaçtır. Birçok farklı çeşidi bulunmaktadır, ancak bu ilaçları kullanmadan önce doktorunuza danışmanız önemlidir. Yan etkileri arasında kanama riski yüksektir, bu nedenle doktorunuza danışmadan kullanmamanız gerekmektedir. Kendinizi iyi hissettiğinizden emin olmak için şüpheli herhangi bir şey hissettiğinizde tıbbi yardım alın.

Sık Sorulan Sorular

Kan sulandırıcı ilaçlar ne olduğu için kullanılır?

Kan sulandırıcı ilaçlar, kanın akışkanlığını artırarak pıhtılaşmayı önlemek için kullanılır. Bu ilaçlar, kalp krizi, inme, pulmoner emboli, venöz tromboz ve diğer kan dolaşımı sorunlarının tedavisinde kullanılır.

Kan sulandırıcı ilaçların yan etkileri nelerdir?

Kan sulandırıcı ilaçların yan etkileri arasında kanama riski yüksektir. Kanama, burun kanamalarından, morluklara kadar farklı şiddetlerde olabilir.

Hangi kan sulandırıcı ilaçları kullanmalıyım?

Hangi kan sulandırıcı ilacın size uygun olduğu doktorunuz tarafından belirlenir. Konusunda uzman bir doktorla görüşmeden bu ilaçları kullanmamanız önerilir.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir