Kan sulandırıcı ilaç alanlara kiraz uyarısı

Sulandırıcı ilaç kullanan kişilerin, kiraz tüketimi konusunda dikkatli olmaları gerekmektedir. Kiraz, kan sulandırıcı etkisi olan ilaçlarla etkileşime girebilir ve kanama riskini arttırabilir. Bu nedenle, sulandırıcı ilaç kullanan kişilerin özellikle yoğun kiraz tüketiminden kaçınmaları önemlidir. Doktorlarla görüşmeden önce herhangi bir yeni besin veya ilaç tüketmeden önce, kan sulandırıcı ilaç kullanan kişilerin mutlaka danışmaları önerilir.

Kan Testleri Periyodik Yaptırılmalı

Kan sulandırıcı ilaç alan insanların hangi meyveleri tüketip tüketemeyeceğini hekimlerine sormayı ihmal etmemeleri gerektiğini belirten Prof. Dr. Nuri Kurtoğlu, “Bu tür kan inceltici özelliği olan meyveler tüketilirken ölçü çok iyi ayarlanmalı ve çok fazla tüketiminden kaçınılmalıdır.

Yine bazı sebzelerde içeriğinde kan incetilci maddeler barındırmaktadır. Özellikle zencefil, zerdeçal, nane, kekik gibi sebzelere dikkat etmek gerekiyor. Periyodik yapılan kan testleriyle kan sulandırıcı ilaçların kanı ne kadar sulandırdığı tespit edilebilir. Kan sulandırıcı ilaç aldığı halde bu sebze ve meyveleri tüketen kişiler, kontrollerini sık aralıklarla yaptırmayı kesinlikle etmemelidir.

Kiraz Yenilmesi İlaç Etkisi Yaratmaz

Kanı sulandıran meyvelerin ilaç kadar etkili olamayacağının altını önemle çizen Prof. Dr. Kurtoğlu, “Özellikle bazı kronik rahatsızlıklarda kan sulandırıcı ilaç alınması sağlıklı yaşam açısından çok önemlidir. İlaç almaktansa meyve ve sebzeyle kanı sulandırmaya çalışmak çok mantıklı ve doğru bir davranış değildir.

Covid-19 virüsü enfeksiyon sürecinde enfeksiyon ve göğüs hastalıkları uzmanları tarafından aspirinin başı çektiği bir takım kan sulandırıcı ilaçlar tavsiye edilmektedir. Çünkü Covid-19 virüsü kanı koyulaştırmaktadır. Bu nedenle de aspirin ve kan sulandırıcı ilaçları hekimler, hastalarına tavsiye etmektedir. Bu ilaçlar hekimin öngördüğü sürede ve hekim kontrolünde kesinlikle kullanılmalıdır.

Kiraz Eklem ve Gut Hastalığına Şifa Oluyor

Kirazın içeriğinde yüksek miktarda barındırdığı antioksidan ile vücutta oluşan iltihaplanmaya karşı mücadele ettiğini kaydeden Beslenme ve Diyet Uzmanı Yıldız Melek Aksoylu, “Aspirinin de kiraz gibi kan sulandırıcı etkisi bulunmaktadır. Kiraz, vücuttaki toksinlerin hızla dışarı atılmasını sağlamaktadır. Sıcak suyun içerisinde bir müddet bırakılan kiraz sapları ise vücuda ödem attırmaktadır. Kirazın antioksidan etkisi çok yüksek seviyededir.

Yüksek antioksidan etkiye sahip olan ve kırmızı meyveler olarak adlandırılan sınıftaki kırmızı meyveler, dokularda görülen iltihaplanmalarla etkili bir şekilde mücadele etmektedir. Bu etkiye sahip olan besinler ise bağışıklık sistemini güçlendirdiği gibi vücutta ödem oluşumunu önlemektedir. Bu tür meyvelerin tüketimi kişiye göre değişiklik gösterdiği için gün içerisinde tüketilen 2-3 porsiyon meyvenin bir ya da iki porsiyonunda kiraz tüketilebilir. Bu da günlük neredeyse 15-20 tane kiraza tekabül etmektedir. Özellikle eklem ve gut hastalarının şifayı kirazda araması gerekmektedir.”

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir