Kahverengi akıntı neden olur, sebepleri neler?

Kahverengi akıntı nedenleri arasında enfeksiyonlar, hormonal değişiklikler, adet döngüsü, cinsel yolla bulaşan hastalıklar ve jinekolojik kanserler bulunur. Bu tür belirtiler kadınların çoğunda yaşanabilir ve ciddiye alınması gereken bir durumdur. Bu nedenle, herhangi bir anormal akıntı belirtisi fark ederseniz, bir uzmana danışmak önemlidir.
Kahverengi Akıntı Nedir ve Neden Olur?

Kahverengi akıntı, vajinal duvar tahrişinin bir sonucu olarak ortaya çıkan bir durumdur. Tahriş, adet veya hamilelik gibi artan hassasiyet ve hormonal değişiklikler dönemlerinde daha yaygındır. Bununla birlikte, özellikle 3 günden uzun süren kahverengi akıntı da bir problemin işareti olabilir.

Kahverengi akıntı, birçok nedenle ortaya çıkabilir. Bunlar, servikal tahriş, pelvik inflamatuar hastalık, yumurtalık kisti, polikistik over sendromu, rahim kanseri, endometriozis ve cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar (CYBE) gibi durumları içermektedir.

Adet Sonrası Kahverengi Akıntı Normal Mi?

Adetinizden sonra, akıntı azaldığından ve bittikten birkaç gün sonra bile kan pıhtılaşmaya devam ettiğinden kahverengi vajinal akıntı olması normaldir.

Kahverengi Akıntı Ne Zaman Normaldir?

Ergenlik döneminde, hamilelik sırasında sek*sten sonra, menstrüasyondan sonraki ilk birkaç gün içinde ve hormonal değişiklikler dönemlerinde kahverengi akıntı normal olabilir.

Kahverengi Akıntı Kaç Gün Normaldir?

3 gün boyunca devam eden ve aşırı olmayan bir kahverengi akıntı normaldir. Ancak çok fazla akıntı varsa veya 3 günden fazla sürüyorsa değerlendirme için bir doktora görünmelisiniz.

Kahverengi Akıntı Neden Olur? Neyin Belirtisi

Kahverengi akıntının birçok nedeni olabilir. Bunların arasında servikal tahriş, pelvik inflamatuar hastalık, yumurtalık kisti, polikistik over sendromu, rahim kanseri, endometriozis ve cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar (CYBE) bulunur.

1- Servikal Tahriş
Rahim ağzı çok hassas

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir