Kadınlarda kasık fıtığı neden olur, belirtileri neler?

Kadınlarda kasık fıtığı, karın kaslarının zayıflaması veya yırtılması nedeniyle oluşabilir. Bu durumda, iç organlar kasık bölgesinde sarkar ve şişlik oluşur. Kadınlarda kasık fıtığı belirtileri arasında kasık bölgesinde ağrı, şişlik, yanma hissi ve kasıkta sertleşme yer alabilir. Tedavi edilmediği takdirde, kasık fıtığı ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Bu nedenle, belirtiler ortaya çıktığında hemen bir doktora başvurmak önemlidir.
Kadınlarda Kasık Fıtığı: Nedenleri, Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Kadınlarda kasık fıtığı, erkeklere göre daha az görülen bir rahatsızlıktır. Kasık bölgesinde oluşan yumuşak açıklık nedeniyle organların dışarıya doğru gitmesi sonucu oluşur. Bu durum genellikle şişlikle kendini belli eder ve bazı belirtilerle birlikte görülür. Peki, kadınlarda kasık fıtığı neden olur, belirtileri nelerdir ve nasıl tedavi edilir?

Kadınlarda Kasık Fıtığı Neden Olur?

Kadınlarda kasık fıtığının birçok nedeni vardır. Bunlardan bazıları şöyledir:

– Doğumdan sonra gelişen anatomik açıklıklar
– Kabızlık
– Ağır kaldırma
– Yaşlanma
– Aşırı kilo alma
– İkınma
– Karın içinde artan basınç
– Karın duvarında önceden var olan bir zayıf nokta
– Yorucu fiziksel etkinlik
– Gebelik
– Kronik öksürük veya hapşırma

Kadınlarda Kasık Fıtığı Belirtileri Nelerdir, Nasıl Anlaşılır?

Kadınlarda kasık fıtığı bazen belirti vermez ve hastanın farkına varması doktor kontrolünde olur. Ancak bazı kişilerde kasık fıtığı olduğunu gösteren belirtiler şunlardır:

– Kasık bölgesinde oluşan şişlik
– Şişlik bölgesinde yanma ve ağrı
– Kabızlık
– İştahsızlık
– Bulantı
– Kusma

Bu gibi belirtileri yaşayan kişilerin bir doktora başvurması önerilir. Uzman bir hekim tarafından yapılan muayeneler ile kasık fıtığının olup olmadığı teşhis edilebilir.

Kadınlarda Kasık Fıtığı Risk Faktörleri Nelerdir?

Kasık fıtığı gelişimine neden olan faktörler şunlardır:

– Kadın olmak
– Yaşlı olmak
– Beyaz tenli olmak
– Aile öyküsü
– Sigara içenlerde görülen kronik öksürük
– Kronik kabızlık
– Hamile kalmak
– Erken doğum ve düşük doğum ağırlığı
– Önceki kasık fıtığı veya fıtık onarımı

Kadınlarda Kasık Fıtığı İçin Ne Zaman Doktora Görünülmelidir?

Fıtık çıkıntısı kırmızıya, mora veya koyu renge dönerse veya boğulmuş bir fıtıkla ilgili başka herhangi bir belirti veya semptom fark ederseniz derhal bir genel cerrah uzmanına başvurun. Ayakta dururken şişkinliğin daha belirgin olması muhtemeldir ve genellikle elinizi doğrudan etkilenen alanın üzerine koyarsanız hissedebilirsiniz.

Ameliyatsız Kasık Fıtığı Tedavisi Nasıldır?

Ameliyatsız kasık fıtığı tedavisi maalesef mümkün değildir. Kasık fıtığı için cerrahi müdahale şarttır. Ancak ameliyat olamayacak durumdaki kişiler için kasık bağı kullanılmaktadır.

Kasık Fıtığı Kısırlık Yapar mı?

Kasık fıtığı ameliyatı kadınlarda genital kas spazmına neden olabilmektedir. Bu da cinsel hayatı olumsuz etkileyebilir. Kasık fıtığı ameliyatının doğrudan kısırlığa neden olup olmadığı konusu tartışmalıdır. Ancak kasık fıtığı sorunu görülen

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir