İshal Tedavisi

İshal Tedavisi

İshal, dışkının sık ve sulu çıkması durumudur. Bozuk gıda tüketimi ile bakteriyel kaynaklı olabileceği gibi virüs kaynaklı ishal türü de olabilmektedir. Bebeklerde ve yaşlılarda uzun süren ishal durumunda hayati tehlike meydana gelmektedir. Bunun nedeni vücudun susuz kalmasıdır. Bu yüzden yaşlılarda ve bebeklerde ishal tedavisi çok önemlidir.İshale iyi gelen ve evde hazırlanabilecek besinler ishal tedavisinde ilaçlar kadar etkilidir. Hatta bazen ilaçlardan çok daha etkili oldukları gözlemlenmiştir. Öncelikle evde ishal tedavisinde dikkat edilmesi gereken en önemli nokta su ve sıvı tüketimidir. Vücudun susuz kalmaması için bol su ve sıvı tüketmek birinci kuraldır.İshale iyi gelen pirinç ve suyu, muz, elma suyu ve püresi, böğürtlen, limon suyu, haşlanmış patates ilk akla gelen doğal besinlerdir.İshal tedavisinde dışkının sertleşmesini sağlamak önemlidir. Bu yüzden düşük lifli ve bağlayıcı gıdalar tüketilmelidir.Beyaz pirinç haşlanarak çorba gibi içildiğinde oldukça faydalı bir etki sağlayacaktır. Özellikle uzun süren ishal vakalarında hem ishale iyi gelir hem de mideyi rahatlatır.Muzda bulunan mineraller, özellikle potasyum uzun süren ishal tedavisinde çok etkilidir. Hem ishali keser hem de vücut direncini arttırmaya yarar. Elma da aynı şekilde etki gösterir. Ancak püre olarak tüketilmelidir. Bağırsak hareketlerini normale döndüren ishale iyi gelen faydalı bir besindir.Evde ishal tedavisi sırasında limon suyunu abartmadan içmek oldukça faydalıdır. Bunun nedeni ishale neden olan patojenlerin etkisini azaltmak ve yok etmektir.Elma sirkesi de doğal antiseptik etkisi ile evde ishal tedavisi için ginde birkaç damla tüketilebilir. Bağırsakların ve sindirim yolunun temizlenmesini sağlar. İçeriğinde ki pektin maddesi dışkının sertleşmesini sağlar.Uzun süren ishal de her gün 1 yemek kaşığı kepek tüketmek oldukça faydalıdır. Dikkat edilmesi gereken nokta doğal işlenmemiş kepek kullanmak gerektiğidir. İshal sırasında bağırsaklarda ki fazla suyu emer ve dışkının sertleşmesini sağlar.Evde ishal tedavisi için sarımsak en çok önerilen besinlerdendir. İshale neden olan bakterileri daha kısa sürede öldürmek için her gün 2-3 çiğ sarımsak yemek çok faydalıdır.Uzun süren ishal tedavisi için zencefil oldukça faydalıdır. Özellikler yemeklerin üstüne bir bardak zencefil çayı içmek hem sıvı kaybını önler hem de ishalin etkisini azaltır. İshale iyi gelen çaylar içerisinde nane, meyankökü ve civanperçemi de çok etkilidir.

Bebeklerde İshal Tedavisi

Bebekler için ishal ciddi bir rahatsızlıktır. Sıvı kaybı nedeni ile ishalin yol açtığı bebek ölümlerini oldukça fazla duymaktayız. Bu yüzden evde ishal tedavisi için bebeklere öncelikle su ve sıvı vermek çok önemlidir.Bebeklere keçiboynuzu tozu da İshale iyi gelen besinlerdendir. İçeriğindeki pektin ve tanen ile antiviral etkiye sahiptir. Bebek mamasına 1 çay kaşığı eklemek yeterlidir.Bebeklerde İshale iyi gelen havuç püresi ve elma püresi hem besin olarak hem de dışkıyı koyultma açısından önemlidir.Bebeklerde uzun süren ishal için bal tüketimi faydalıdır. Özellikle ishalin nedeni bakteri kökenli ise 1 çay kaşığı faydalı olacaktır.Bebeklerde evde ishal tedavisi için patates çorbası da çok etkilidir.

İshal Bitkisel Tedavi

İshal için eczanelerde birçok ilaç satılmaktadır. Ancak ilaç tedavisine destek amaçlı bitkisel besinler hem vücut direncini arttırmakta hem sıvı kaybını önlemekte hem de dışkıyı koyultmada etkili olmaktadır.Evde ishal tedavisi için bitkilerin mucizevi etkilerinden faydalanmak hem doğal hem de iyileştirici bir etki sağlamak çok önemlidir. Bu konuda doktorlarda bitkisel ve doğal beslenmeyi önermektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir