İdrarda lökosit nedir, normal değeri kaçtır? Yüksekliği

İdrarda lökosit, vücudun enfeksiyonlara karşı verdiği bir tepkidir. Normal değeri kadınlarda 0-5, erkeklerde ise 0-3 lökosit/hp (yüksek güç) olarak kabul edilir. Ancak bu değerler bazen yüksek olabilir ve bu durum idrar yolunda bir enfeksiyonun işaretçisi olabilir. İdrarda lökosit yüksekliği durumunda doktorunuz tarafından testler yapılabilir ve doğru tedavi yöntemi belirlenebilir. İdrarda lökositin anormal yüksekliği, idrar yolu enfeksiyonları, böbrek enfeksiyonları, idrar yolu tıkanıklıkları, prostat enfeksiyonları ve bazı kanserler gibi rahatsızlıkların işaretçisi olabilir. Bu nedenle, idrarda lökosit yüksekliği durumunda doktorunuza danışmanız önemlidir.

İdrarda Lökosit (WBC) Nedir?

Lökositler, vücudu enfeksiyonlara ve alerjilere karşı savunmaktan sorumlu bir tür kan hücresidir. Genellikle beyaz kan hücreleri olarak bilinirler, bağışıklık sisteminin önemli bir parçasıdırlar. Bu hücreler normalde kanda düşük seviyelerde bulunur. Vücuda bir virüs, bakteri veya herhangi bir yabancı cisim girdiğinde, beyaz kan hücreleri aktif hale gelir ve ciddi yaralanma veya hastalığa neden olmasını önlemek için onu ortadan kaldırmaya çalışırlar.

İdrarda Lökosit Normal Değeri Kaçtır?

Kandaki normal lökosit miktarı yetişkinlerde mm³ kan başına yaklaşık 4.500 ila 11.000 lökosittir, ancak bu miktar yakın zamanda geçirilmiş bir enfeksiyon, aşırı stres veya AIDS gibi bağışıklık hastalıkları gibi belirli koşullarla dalgalanabilir.

İdrarda Lökosit Kaç Olursa Tehlikeli Olur?

Sağlıklıysanız, kan dolaşımınızda ve idrarınızda hala yüksek lökositler olabilir. Kan dolaşımındaki normal aralık, mikrolitre başına 4.500-11.000 WBC arasındadır. İdrardaki normal aralık kandakinden daha düşüktür ve yüksek büyütme alanı başına (wbc/hpf) 0-5 WBC arasında olabilir. Doktorunuz bir idrar yolu enfeksiyonundan şüphelenirse, muhtemelen sizden bir idrar örneği vermenizi isteyecektir. İdrar örneğini aşağıdakiler için test edecekler:

  • WBC’ler
  • Kırmızı kan hücreleri
  • Bakteri
  • Diğer maddeler

Sağlıklı olsanız bile idrarınızda birkaç WBC olması zorunludur, ancak bir idrar testi 5 wbc/hpf’nin üzerinde seviyeler tespit ederse, muhtemelen bir enfeksiyonunuz var demektir. Bakteri tespit edilirse, doktorunuz sahip olduğunuz bakteriyel enfeksiyon tipini teşhis etmek için idrar kültürü yapabilir. İdrar testi de böbrek taşlarının teşhisine yardımcı olabilir. Bir röntgen veya BT taraması, doktorunuzun taşları görmesine yardımcı olabilir.

İdrarda Lökosit Yüksekliği Nedir?

Yüksek beyaz kan hücresi sayısı (lökositoz olarak da bilinir), mm³ kan başına 11.000’den fazla lökosit olduğunda meydana gelir, ancak bu referans değeri laboratuvardan laboratuvara değişebilir.

İdrarda Lökosit Yüksekliği Neden Olur?

Enfeksiyon veya yakın zamanda geçirilmiş hastalık, aşırı stres, ilaçların yan etkileri, alerjiler, romatoid artrit, miyelofibroz veya lösemi.

İdrarda Lökosit Yüksekliği Belirtileri Nelerdir?

Semptomlar yaygın olmamakla birlikte; 38ºc’nin üzerinde ateş, baş dönmesi, nefes almada zorluk, kollarda veya bacaklarda karıncalanma ve iştahsızlık belirtileriniz varsa, teşhis için doktorunuzu görmeli ve gerektiğinde uygun tedaviyi başlatmalısınız. Bu, örneğin antibiyotiklerin veya kortikosteroidlerin kullanımını içerebilir.

İdrarda Lökosit Düşüklüğü Nedir?

Düşük bir lökosit konsantrasyonu (lökopeni olarak da bilinir), mm³ kan başına 4.500’den az lökosit olduğunda meydana gelir.

İdrarda Lökosit Düşüklüğü Neden Olur?

Anemi, antibiyotik veya diüretik kullanımı, yetersiz beslen

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir