Hindistan cevizi yağı bel inceltiyor

Hindistan cevizi yağı son zamanların en popüler diyet trendlerinden biri haline geldi. Yağın, bel çevresindeki yağları azaltmaya yardımcı olduğu, kilo verme sürecini hızlandırdığı ve metabolizmayı artırdığı söyleniyor. Ayrıca, saçları güçlendirmek, cildi nemlendirmek ve diş etlerini korumak için de kullanılıyor. Hindistan cevizi yağını güvenle kullanabilirsiniz, çünkü doğal ve organik bir üründür. Eğer sağlıklı bir yaşam tarzı için adım atmak istiyorsanız, Hindistan cevizi yağı sizin için ideal bir seçim olabilir.

Hindistan Cevizi Yağı ve Sağlık Üzerindeki Etkileri

Diyetisyen ve Yaşam Koçu Gizem Şeber, son zamanlarda sıkça konuşulan Hindistan cevizi yağıyla ilgili bilgi veriyor. Peki, Hindistan cevizi yağı nasıl ve ne kadar tüketilmeli? Hangi hastalıkları körüklerken hangi hastalıkların olumlu yönde gelişimine fayda sağlıyor?

Orta Zincirli Yağ Asitleri

Hindistan cevizi yağı diğer yağlardan farklı olarak orta zincirli yağ asitleri içerir. Orta zincirli yağ asitlerinin vücutta işlenmesi diğer birçok yağda bulunan uzun zincirli yağ asitlerinden daha farklıdır. Sindirim sisteminden direkt karaciğere gönderilerek, enerji üretimine dahil olurlar.

Metabolizma Hızlandırıcı Etkisi

Hindistan cevizi yağı, diğer yağlara göre vücutta %23 daha az depolandığı düşünülmektedir. Ayrıca bu yağın termojenik yani metabolizma hızlandırıcı etkisi olduğu bilimsel çalışmalarda belirlenmiştir. Günde ortalama 2 tatlı kaşığı Hindistan cevizi yağı diğer yağların yerine tüketen kişilerde günlük enerji harcaması %5 artmıştır.

Kalp Sağlığı

Kadınlar ve erkekler üzerinde yapılan araştırmalarda, Hindistan cevizi yağının özellikle kalp sağlığını tehdit eden karın bölgesi yağının azalmasında etkili olabileceği kanıtlanmıştır. Günde 2 tatlı kaşığı Hindistan cevizi yağı tüketen kadınlarda tüketmeyenlere göre bel çevresinde anlamlı bir incelme saptanmıştır.

Dozaj

Hindistan cevizi yağı mükemmel bir kaynak olabilir, ancak önerilen ölçülerde tüketilmesi gerekir. Bu yağın yağlı bir bonfileden veya tereyağından daha fazla doymuş yağ içerdiğini unutmayın. Aşırı tüketilmesi kalp sağlığı ve kötü huylu kolesterolün yükselmesine neden olabilir. Olumlu etkileri nedeniyle Hindistan cevizi yağını günde 2 tatlı kaşığına kadar beslenmenize eklemek makul olabilir ancak bütün beslenme sisteminizi yüksek yağlı oluşturmak uzun dönemde sağlığınız için olumsuz sonuçlar doğurabilir.

Beslenmede en önemli olanın denge ve çeşitlilik sağlamak olduğunu unutmamak gerekir. Hindistan cevizi yağı, sağlıklı bir hayat tarzı için faydaları olan bir yiyecektir. Ancak, ihtiyatlı bir şekilde yaklaşmak ve ölçüyü kaçırmamak önemlidir.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir