Hangi hormonlar kilo aldırır, kilo vermeyi engeller?

Kilo aldıran ve kilo vermeyi engelleyen hormonlar nelerdir? Bu soruya yanıt arayanlar için önemli bir konuyu ele alıyoruz. Peki, vücudumuzdaki hormonlar neden kilo almamıza veya kilo vermemize engel olabilir? İşte cevabı… Bu makalede, kilo aldıran ve kilo vermenizi engelleyen hormonların neler olduğunu öğrenebilirsiniz. Ayrıca, bu hormonların fonksiyonlarını ve nasıl etkilediğini de anlatacağız. Herkes bilir ki kilo vermek ve sağlıklı bir bedene sahip olmak için bu hormonların dengeli olması gereklidir. Eğer sizde kilo verme veya kilo alma sorunu yaşıyorsanız, bu makalede yer alan bilgiler sizi bir hayli motive edebilir.
Hangi Hormonlar Kilo Aldırır ve Zayıflamayı Engeller?

Hormonal dengesizlikler, kilo alımına ve zayıflamada başarısız olmaya neden olabilir. Hangi hormonlar kilo aldırır ve zayıflamayı engeller, öğrenerek sağlıklı bir vücuda kavuşmanız kolaylaşacak. İşte, 10 farklı hormonun kilo almanızı nasıl etkilediği ve kilo vermenizi nasıl engellediği.

1. Tiroid Hormonu
Tiroid sorunları, kilo alımına neden olabilir. Tiroid hormonu, yağların parçalanması için komut verir. Bu nedenle seviyesi düşük olduğunda yağ birikimi artar ve kişi ağırlık almaya başlar. Tiroid hormonlarının dengesini sağlamak için iyi pişmiş ve iyotlu gıdalar tüketin. Ayrıca sebzeleri çiğ yemeyin.

2. İnsülin
Pankreas tarafından üretilen insülin hormonu, yağları parçalayan enzimleri aktif hale getirir. Bu nedenle yağ metabolizmasında önemli bir role sahiptir. Ayrıca tüketilen fazla şekeri yağ dokusuna dönüştürür ve kilo almaya neden olabilir. İnsülin hormonunu sağlamak için işlenmiş gıdalardan uzak durun, alkol gibi işlenmiş ve şekerli içeceklerden tüketmeyin. Uyumadan birkaç saat önce yemek yemeyi bırakın. Tükettiğiniz besinlere yeşillikleri, meyveleri, kuru yemişleri, zeytin yağını ve tohumları dahil edin. Günde üç ila dört litre su için.

3. Leptin
Leptin hormonu, iştahı düzenler ve enerji metabolizmasından sorumludur. Leptin seviyesi düştüğünde, iştah seviyesinde artış görülür. Bu durum kilo alımına neden olur. Leptin seviyesinin dengelenmesi için yapmanız gerekenlerden biri dinlenmektir. Uykusuzluk arttıkça leptin seviyesi düşecektir. 3-4 saatte bir şeyler yiyin ancak şekerli işlenmiş gıdalardan kaçının. Meyveler, yeşil yapraklı sebzeler ve sağlıklı atıştırmalıklar, leptin seviyesinin düzene girmesi için tercih edilmelidir. Ayrıca bol bol su içmelisiniz.

4. Girelin
Girelin hormonu, açlık hissi oluşmasına neden olur, sinir sistemini uyarır ve kardiyovasküler sistemi korur. Sık sık atıştırıldığında, girelin seviyeleri düşer, kaygı ve stres miktarı artar. Yiyecek yokluğunda artan hormon seviyesi, bu depresif durumları azaltır. Bu hormonun dengesini sağlayabilmek için günde dört beş öğün yeterlidir, ikisi ara öğün olmak üzere. Ayrıca, taze meyveler, sebzeler, protein, lif ve sağlıklı yağlar yiyin. Yemeklerden ve egzersizden 20 dakika önce yarım bardak su için.

5. Östrojen
Östrojen seviyesinin düşmesi, erkek tipi yağlanmaya yani karın çevresinde yağ hücrelerinin birikmesine neden olur. Östrojen seviyesinde dengesizlikleri azaltmak için alkolden kaçının, tam tahıllar, sebze ve meyve tüketin. Ayrıca, egzersiz yapmaya özen gösterin.

6. Progestron
Progestron hormonu seviyesi düştüğünde, vücut ödem tutmaya başlar. Bu durum, vücut hacminin artmasına neden olur. Sağlıklı beslenme, düzenli egzersiz ve stresi minimize etmek, bu hormonun dengede kalmasına yardımcı olur.

7. Testosteron
Kadınlarda testosteron arttığında regl döngüsü aksar, polikistik over sendromu gelişir. Bu durum kontrolsüz kilo alışına neden olur. Testosteron dengesini sağlamak için diyetinize kuru erik, kabak çekirdeği, keten tohumu ve kepekli tahıllar gibi lif açısından zengin yiyecekleri dahil edin. Düzenli egzersiz yapın, C vitamini, probiyotikler, magnezyum, çinko, protein takviyeleri alın.

8. Kortizol
Stres ve uykusuzluk, kortizol hormonunun seviyesini yükseltir. Kortizol hormonu yükseldiğinde, iştah artar ve kontrolsüz bir gıda alımına neden olabilir. Sürekli stres nedeniyle kortizol hormonu yükselenler, fazla yemese bile kilo alabilir. Kortizolün yükselmemesi için stresle nas

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir