Hamilelikte Kusarken Kan Gelmesi

Hamilelik döneminde kan gelmesi, bazı kadınlarda ortaya çıkan ve haklı bir endişe oluşmasına yol açan durumlardan bir tanesidir. Kusma sırasında kan görülmesi birçok farklı nedenden kaynaklanıyor olabilir.Kanın ağızdan çıkışı tıp literatüründe “hemoptizi” olarak isimlendirilmektedir. Kanın mideden gelmesi durumu ise “hematemez” olarak isimlendirilmektedir. Hamilelikten kusma sırasında kan gelmesi, alışılmış kan rengine göre daha koyu bir ton görülmesi şeklinde gerçekleşebilir. Bunun nedeni kanın midede, mide öz suyu ile karışması ve bir miktar da sindirilmesidir.Bulantı ve kusma, hamile kadınlarda sıklıkla görülen bir durumdur. Fakat eğer kusma sırasında kan görülür ise mutlaka en kısa zamanda doktora gidilmelidir. Çünkü durum oldukça ciddi bir problemden kaynaklanıyor olabilir.

Hamilelikte Kusarken Kan Görülme Nedenleri Nelerdir?

  • Mide iç zarında iltihaplanma oluşması, gastrit rahatsızlığının temel nedenidir. Hamilelik döneminde kadınlar, bu tür rahatsızlıklara karşı çok daha açıktır. Bu durum da kusmukta kan görülmesine neden olabilmektedir.
  • Hamilelik döneminde kadının kusmukta kan görmesinin temel nedenlerinden bir tanesi de dehidrasyondur. Vücuda yeterince sıvı alınmaması halinde mide bulantısı meydana gelir. Bu da midenin basınç altında kalması ile mideden kan çıkmasını sağlamaktadır.
  • Hamilelik döneminde besin düzeni son derece önemlidir. Aynı zamanda çok soğuk ya da çok sıcak besinlerin tüketilmesi midede tahriş oluşmasına neden olabilmektedir. Midenin tahriş olması sonucunda kusmukta kan ortaya çıkabilir.
  • Hamilelik döneminde tansiyonun yükselmesi kusmukta kan görülmesine neden olabilmektedir.
  • Kullanılan bazı ilaçların yan etkisi olarak midede kusmuk rengi değişikliği ortaya çıkabilmektedir. Buna ek olarak bu dönemde midede mukus üretimi de azaldığı için kusmukta kan görülebilmektedir.
  • Kusma sırasında mide, yemek borusu, göğüs ve karın bölgesi ciddi anlamda zarar görebilmektedir. Bu ani basınç nedeniyle kusmukta kan görülebilir.
  • Oldukça hassas bir dönem olan hamilelik döneminde, alınan bazı bayat gıdalar kişide gıda zehirlenmesine yol açabilir. Bu durumda kusma sırasında kan görülebilir.

Hamilelikte Kanlı Kusma Tedavisi

Hamilelik döneminde kan kusma öncesinde baş dönmesi ve karın bölgesinde hafif bir ağrı hissedilmesi söz konusu olabilir. Hamileliğin hangi ayda bulunduğu da teşhis ve tedavi için son derece önemlidir, bu nedenle doktora gidildiğinde kusmaların ve kanlı kusmaların öyküsü mutlaka anlatılmalıdır.Hamilelik döneminde kusmukta kan görülmesi halinde, olabildiğince hızlı bir şekilde doktora gidilmesi önerilir, ancak panik yapılmadan. Ayrıca hamile kişinin uzun süre istirahat etmesi, stresten uzak kalması, bunun yanı sıra su tüketimini olabildiğince artırması önemlidir.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir