Hamilelikte İnme-Felç Riski ve Korunma Yöntemleri

Hamilelik döneminde, kadınların inme ve felç riski artabilir. Bu riski azaltmak için ise düzenli egzersiz yapmak, sağlıklı beslenmek, sigara ve alkol kullanımından kaçınmak gibi önlemler alınabilir. Ayrıca, hamilelik öncesi ve süresince sağlık kontrollerini ihmal etmemek ve doktor önerilerine uymak da önemlidir. İnme veya felç belirtileri görüldüğünde ise acil olarak doktora başvurulmalıdır.

İnme, genellikle yaşlı insanları etkileyen bir hastalık olarak bilinse de, gerçekte tüm yaş gruplarında herhangi bir zamanda meydana gelebilir. Hamilelik döneminde, gebeliğin getirdiği özel durumlar inme riskinde artışa yol açar. Her 100.000 kadından 30’unda hamilelik sırasında inme görülür ve bu risk özellikle gebeliğin son dönemlerinde ve doğum sonrası erken dönemde artar.

Hamilelik vücut için bir nevi stres testi olduğundan, kalp ve dolaşım sistemi daha çok çalışır, vücut ağırlığı artar ve hormonal bir takım değişimler oluşabilir. Bu değişimler gebeliğin normal seyrinde olan şeylerdir ancak bazı durumlarda inme riski artar ve anne sağlığı tehlikeye girebilir. Kişide önceden herhangi bir tansiyon problemi olmamasına rağmen, hamilelik döneminde tansiyon yüksekliği (hipertansiyon) gelişebilir ve gebelikte görülen inmelerin başlıca sebebi tansiyon yüksekliğidir.

Gebelik zehirlenmesi (preeklampsi) gibi diğer gebelik komplikasyonları da inme riskini artırır. Gebelikte kan pıhtılaşması artar ve kan dolaşımı yavaşladığında pıhtı oluşma riski artar. Bu durum, gebeliğin son dönemlerinde, kanın pıhtılaşmasına yardımcı olan maddelerin üretilmesiyle daha da artar.

Hamilelik sırasında oluşan inme belirtileri, toplumda pek bilinmediği için yanlış anlaşılabilir ve inmenin fark edilmesi gecikebilir. Doğum sonrasında baş a

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Portobet Giriş