Güneş Yanığına Ne İyi Gelir?

Güneş yanığı, yaz aylarının en yaygın problemlerinden biridir. Cildinizi olumsuz etkileyen güneş yanıklarının etkilerini azaltmak ve iyileşme sürecini hızlandırmak için çeşitli yöntemler mevcuttur. Güneş yanığına iyi gelen en iyi yöntemler arasında, cildi nemlendirmek, soğuk kompresler uygulamak, aloevera jeli kullanmak, anti-enflamatuar ilaçlar almak ve bol bol su içmek yer almaktadır. Bu basit yöntemler, cildinizin güneş yanığına vereceği tepkiyi azaltmanıza ve hızlı bir şekilde iyileşmesine yardımcı olacaktır.

Güneş Yanığına Ne İyi Gelir?

Yaz mevsiminin gelişiyle karşılaşılan sorunların başında güneş yanığı gelmektedir. Uzun süre ve bilinçsizce güneş ışınlarına maruz kalmak kızarıklığa, cilt kuruluğuna, çil oluşumuna, deride erken yaşlanma bulgularına ve cilt kanserine sebep olabilir. Özellikle açık tenli kişilerin koyu tenli kişilere göre güneş yanığı riski daha fazladır.

Güneş Yanığı Belirtileri

Uzun süre güneş ışınlarına maruz kalmak cildinizde önemli sorunlara sebep olabilir. Güneşe çıkmadan yarım saat önce mutlaka güneş koruyucu kremler kullanılmalıdır. Güneşin etkisini en çok gösterdiği saatlerde güneşe uzun süre maruz kalırsanız aşağıda sıralayacağımız belirtilerle karşılaşabilirsiniz:

  • Kızarıklık
  • Ağrı
  • Şişme
  • Hassasiyet
  • Kaşıntı
  • Baş ağrısı
  • Aşırı sıcak ve gergin deri
  • Titreme
  • İçi su dolu kabarcıklar (ikinci derece güneş yanığı)

Bu belirtiler genellikle güneşe maruz kaldıktan iki veya üç saat sonra başlar. Gün içerisinde şikayetler gittikçe artış gösterir. Mutlaka bir hekime başvurmalısınız.

Güneş Yanıklarına Bitkisel Çözüm Önerileri

Aloe Vera; Aloe vera jeli güneş yanığına iyi gelen en etkili bitkisel çözümdür. Aloe vera jelinin nemlendirici özelliği sebebiyle cildiniz yumuşayacak ve hızlı iyileşme gösterecektir. Ayrıca ağrı kesici, ateş düşürücü ve antibakteriyel özelliği vardır.

Zeytinyağı; Güneş yanığı için zeytinyağı uygularken mutlaka yağın içinde bulunan asit oranının düşük olmasına dikkat etmelisiniz. Güneş yanığına maruz kalındığında cilt hassaslaşır ve gerginleşir. Bu gerginliği azaltmak için zeytin yağı doğal bir çözümdür. Zeytin yağının onarıcı ve besleyici özelliğinden faydalanarak ac

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir