Göz Sinirlerinde Ödem Neden Olur?

Göz hastalıklarının pek çok çeşidi vardır ve her birinin sebep olduğu patolojik bir durum göz gibi hassas bir organda tehlike oluşturur. Gözde oluşan sıradan bir alerji ya da yanlış lens kullanımı bile görme bozukluklarına sebebiyet verebilirken daha önemli göz hastalıkları ciddi bir sonuç doğurabilir. Bu nedenle özellikle göz gibi emilimin yüzeyinden çok kolay olduğu ve koruyucu, kalın bir tabakası olmayan organımızda oluşacak her türlü hastalık titiz bir yaklaşım gerektirmektedir. Gözde oluşan iltihaplanmalar, ödem ve göz içi şişliklerin çeşitli sebepleri olabilir.

Optik Nörit Nedir ?

Retinada oluşan görüntüyü beyne taşıyan sinire optik sinir denir ve optik norit bu görme sinirinin iltihaplanmasıdır. Görme sinirinde oluşan bir iltihap görme yetisini bozabilir. Optik nörit görme sinirinde ödem oluşması ile meydana gelir.Çok ani bir şekilde ortaya çıkan bu hastalık erkeklerden çok kadınlarda görülür ve genellikle 30’lu yaşlarda kendini gösterir.Genellikle Multipl Skleroz(MS) hastalığı olanlarda optik nörit görülür ve bu hastalığın atakları ile devam eden bir hayat onları bekler. Optik nöritin ve gözde oluşan ödemin nedeninin bulunması önemlidir.

Gözde Ödem Neden Olur?

Göz sinirinde ödem oluşmasının ve optik nöritin olmasının yaş ve var olan hastalıklara göre oluşma nedeni çeşitlilik gösterir.

  • Nadiren de olsa kızamık, kızamıkçık, kabakulak, grip ya da viral enfeksiyonlar geçiren çocuklarda optik nörit görülebilir.
  • Tüberküloz tedavisi için doktorların tercih ettikleri bazı ilaçların yan etkileri olarak göz sinirlerinde ödem oluşabilir.
  • Ciddi bir hastalık olan merkezi sinir sistemi hastalığı multipl skleroz da optik nörite sebep olabilecek bir hastalıktır.
  • Bazen geç teşhis edilen ya da teşhis edilemeyen bazı göz iltihaplanmalarının ilerlemesi ile göz sinirinde ödem oluşabilir.

Bu gibi sebeplerden görülen optik nörit, spor sonrası ya da sıcak suyla alınan duş sonrasında görünür bir ortamı karanlık görme ya da renkleri normalden farklı görme, bulanık görme olarak kendisini gösterebilir. Gözde ödemi anlamanın bir diğer yolu da göz küresinin arkasında göz hareket ederken hissedilen ağrılar olabilir.

Gözde Ödem Tedavisi

Görme sinirinin hızlı bir şekilde tedavisi için genellikle steroid ilaçların kullanımı tercih edilir. Fakat MS hastalığından kaynaklı olarak görülüyor ise sıklıkla uzman hekim kontrolünde immünsüpresan ilaçların kullanımı tercih edilir.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir