Goji Berry Nedir? Faydaları Nelerdir?

Goji berry son zamanların en popüler süper gıdalarından biridir. Asya ülkelerinde uzun yıllardır kullanılan bu küçük kırmızı meyve, son zamanlarda dünya genelinde popüler hale geldi ve sağlık yararları nedeniyle tüketimi arttı. Goji berry, antioksidanlarca yüksek bir düzeyde yüklü bir meyvedir ve bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur, enerji seviyelerini arttırır, göz sağlığını korur, cildi güçlendirir ve hatta kilo kaybına yardımcı olabilir. Sağlığınızı korumak ve enerjinizi arttırmak istiyorsanız, goji berry tüketmeyi deneyin – vücudunuz için inanılmaz faydalar sağlayacaktır.

Goji Berry Nedir?

Goji berry, süper meyve unvanını kazanmayı hak etmiş harika besin kaynaklarından bir tanesidir. Asıl adı goji berry olsa da ülkemizde daha çok kurt üzümü olarak bilinir. İçeriğindeki bol miktardaki mineralleri ve vitaminleri ile herkesin mutlaka faydalanması gereken meyvelerden biridir.

Goji Berry Nedir?

Goji berry, minik kırmızı bir meyvedir. İlk bakışta üzümü andırsa da kırmızı rengi ile diğer meyvelerden oldukça farklıdır. Ülkemize son birkaç yıl içinde girmiş ve ülkemizdeki popülerliği her geçen gün artmaya başlamıştır.

Goji Berry Nerede Yetişir?

Kurt üzümü olarak bilinen goji berry, 700 yılı aşkın bir süredir Tibet’te yetişmekteydi. Vitamin ve mineral bakımından zenginliği gündeme gelmesinin ardından artık ülkemizde de yetiştiriciliği yapılmaktadır.

Goji Berrynin Faydaları

Goji berry anksiyeteyi hafifletir

Çağımızın en büyük sorunlarından biri de stresli bir yaşam tarzıdır. Stres ve mutsuzluk beraberinde depresyonu getirir. İşte bu gibi durumlarda ilk başvurulması gereken doğal ürünlerden ilki goji berry meyvesidir. Özellikle Çin’de goji stres için çok tıbbi ilaçlardan önce kullanılmaktadır. İnsana yaşam enerjisi vermesinin yanında mutsuzluk ve kaygı bozukluğu gibi durumların üstesinden gelir.

Goji berry bağışıklık sisteminin güçlenmesine katkı sağlar

Adeta tam bir c vitamini deposu olan goji, bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur. Kış mevsiminde karşılaşılabilecek hastalıkların önüne geçer. Yine dışarıdan gelen virüs v mikropların vücutta yayılmasına engel olur.

Goji berry harika bir antioksidan kaynağıdır

Bilindiği üzere, hazır gıdaların sık tüketilmesi ve zirai ilaçların yaygınlaşması, beraberinde zehirli toksinlerin vücutta birikmesine neden olur. Tüm bu durumlardan korunmak için ise vücuda düzenli olarak antioksidan bakımından zengin olan besinlerin alınması gerekir. Goji berry ise bu konuda kendini ispatlamış bir meyvedir. Vücudun zararlı atıklardan temizlenmesine yardımcı olur.

Goji berry zayıflamaya yardımcı olur

İçeriği 19 amino asitler sayesinde, hem kas yenilenmesine katkı sağlar hem de zayıflamaya yardımcı olur. Özellikle bölgesel yağlanması olan kişilerin düzenli olarak goji tüketmesi tavsiye edilir.

Goji berry sindirimi kolaylaştırır

Bol lif kaynağı olan bu harika meyve kişilerde yaşanan sindirim sorunlarına iyi gelir. Özellikle midede ve bağırsaklarda meydana gelen şişkinlik gibi durumların üstesinden çok kısa bir zamanda gelir. Özellikle kronik kabızlık ya da dışkılamada sorun yaşayan kişilerin günlü bir porsiyon goji tüketmesi gerekir.

Goji berry tip2 diyabet hastalıklarında kullanılır

Goji berry de tıpkı taflan bitkisi gibi şeker hasatlıklarında şifa olarak kullanılır. Üstelik bu özelliği yeni keşif edilmemiş olup, çok eski yıllardan beri bilinmektedir. Yani goji insülin ve kan şekerini düzenleyerek, şeker hastalarının rahat bir yaşam sürmesine yardımcı olur.

Goji Berry Cilde Faydaları

Goji berry vücut sağlığı için kullanılabilirken cilt sağlığında da kesinlikle ihmal edilmeden kullanılması gereken meyvelerden bir tanesidir. Cildi içeriden besleyerek, daha sağlıklı bir hücre yapısına kavuşmasını sağlar.

Goji berry, anti – aging özelliği taşıdığı için yaşlanmayı geciktirir.

Bol lif kaynağı sayesinde kısa sürede kilo vermeye yardımcı olur. Cildin parlak ve ışıl ışıl görünmesini sağlar. İçerdiği c vitaminleri sayesinde cilt hücrelerinin yenilenmesine katkı sağlar. Antioksidan bakımından zengin olduğu için ciltte kolojen artırmaya katkı sağlar. Bu sayede her zaman dinç ve dinamik

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir