Göğsümdeki Acı

Göğüs bölgesinde hissedilen ağrı, acı şikayeti genellikle fiziksel etkenlerin sonucu olarak görülmektedir. Fiziksel etkenden kastedilen travma etkenleridir. Göğüs bölgesine alınan sert darbe veya hasara bağlı olarak göğüste ağrı ve acı hissi belirebilir. Acı hissi tek göğüste olabileceği gibi iki göğüste birden de olabilir. Ancak acı şikayetinin altında yatan neden her zaman travma etkenleri olmayabilir. Travma etkenleri dışında pek çok sebep göğüste acı hissine yol açabilmektedir.

Göğüste Acı ve Ağrı Hissi Nedenleri Nelerdir?

Göğüs bölgesinde acı ve ağrı problemi genellikle kişide “göğsüme dokununca acıyor” şeklinde şikayetlere yol açar. Şikayet ciddi sağlık sorunlarının göstergesi olabileceğinden gözardı edilmemeli ve mutlaka uzman doktora danışılmalıdır.

Yağ Bezesi

Tıp dilinde lipom olarak ifade edilen yağ bezeleri, cildin altında yağ hücrelerinin birikmesi neticesinde baş gösterir. Yumuşak yapıda olan yağ bezesi genellikle ağrısız olsa da, zaman içerisinde bezenin büyümesiyle birlikte sinirleri uyarabilir ve ağrı, acı duyulmasına yol açabilir. Vücudun herhangi bölgesinde görülebilen yağ bezelerine, göğüste de sık rastlanmaktadır. Şayet beze göze çarpıyorsa, iyi huylu olup olmadığından emin olmak adına sağlık kuruluşuna gidilmesi önerilir.

Travma Etkenleri

Vücudun herhangi bir yerindeki acı, ağrı şikayetinin en bariz nedeni travma etkenleridir. Göğüse doğru sert darbe ve hasar alınmasına bağlı olarak göğüste ağrı, acı hissi baş gösterebilir. Hissedilen ağrı alınan darbenin ne denli olduğuyla ilgilidir. Bu sebepten doğan şikayet genellikle kısa süreli ve geçicidir. Fakat çok şiddetli hasar söz konusuysa, ihmal edilmemeli ve mutlaka uzman doktora başvurulmalıdır.

Meme Kanseri

Kendini ilk olarak göğüste kitle, yumru ile belli eden meme kanseri rahatsızlığı genellikle 35 yaş üstü kadınlarda gözlenmektedir. Hastalığın en bilindik bulgusu meme bölgesinde ele gelen kitledir. Aynı zamanda meme bölgesinde hissedilen ağrılar da, belirtiler arasındadır. Fakat göze çarpan kitle tek başına tanı için yeterli olmayabilir. Diğer bulguların da uzman tarafından detaylı izlenmesi gerekmektedir. Meme kanserinin diğer belirtileri ise şunlardır;

  • Göğüs yapısının görünümünde değişiklik oluşması,
  • Göğüs ucu kısmında yanma hissi ve kaşıntı belirmesi,
  • Oluşan tümörden kaynaklı meme bölgesinde ağrı.(bu belirti nadiren görülmektedir)
  • Göğüsten gelen akıntı(kanlı veya şeffaf yapıda),
  • Göğüs ucunda pullanma ve gözle görülür fiziksel değişim

Göğüste acı hissi şikayetinin genellikle meme kanseriyle ilintili olabileceği düşünülerek, hemen panik ve endişeye kapınılır. Oysa ki her meme ağrısı kanser göstergesi değildir. Altında yatan nedenin doğru tahlili ve nedene yönelik tedavi için muhakkak sağlık kuruluşuna gidilmelidir.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir