Gaviscon Şurup Nedir, Ne İşe Yarar, Kullanımı Nasıl? 2023

Gaviscon şurup, mide yanması, hazımsızlık, asit reflüsü gibi mide rahatsızlıklarının semptomlarını hafifletmek için kullanılan bir ilaçtır. İçeriğinde bulunan algik alanat, sodyum bikarbonat ve kalsiyum karbonat gibi aktif bileşenler, mide asidini nötralize ederek yanma hissi ve asit reflü semptomlarını azaltır. Kullanımı oldukça kolaydır, sadece doktorunuzun reçete ettiği şekilde almanız yeterlidir. Gaviscon şurup, genellikle yemeklerden sonra veya yatmadan önce kullanılır. Mide yanması, hazımsızlık ve asit reflü gibi mide sorunları yaşayan kişiler için etkili ve güvenli bir seçenektir.

Gaviscon Şurup: Mide Rahatsızlıkları İçin Etkili Bir İlaç

Gaviscon şurup, mideden yemek borusu ile ağza mide asidinin gelmesi sorununun giderilmesi ve mide rahatsızlıklarının tedavisi için kullanılan bir ilaçtır. Bu yazımızda Gaviscon şurup hakkında merak edilen tüm soruları yanıtlayarak, kullanımı, dozajı, yan etkileri, fiyatı ve eşdeğer ilaçları gibi konulara değineceğiz.

Gaviscon Şurup Nedir?

Gaviscon şurup, reflü hastalığına sahip olan bireylerin sıklıkla kullandığı bir ilaçtır. Sodyum aljinat ve kalsiyum karbonat etken maddeleri içeren Gaviscon şurup, yemek sonrasında meydana gelen hazımsızlık, mide ekşimesi ve ağıza asit gelmesi gibi sorunların giderilmesinde, hamilelik sürecinde oluşan mide rahatsızlıklarının tedavisinde etkilidir.

Gaviscon şurup, mide yanması, göğüste yanma, hazımsızlık gibi mide sorunlarını gidermek için kullanılan bir ilaçtır. Ayrıca yemek borusunda asitlerin neden olduğu iltihapların tedavisi ve çocuklarda ve yetişkinlerde görülen mide rahatsızlıklarının giderilmesi gibi sorunların tedavisinde de kullanılır.

Gaviscon Şurup Kullanımı

Gaviscon şurup kullanımı, doktorun belirlediği günlük aralık dozları ile tüketime uygundur. Her mide ağrısı reflüden kaynaklanmayacağı için her karın ağrısında Gaviscon şurup kullanılmamalıdır.

Gaviscon şurup, doktor kontrolünde kullanılması gereken bir ilaçtır. Doktorun belirlediği süreler kapsamında belirlenmiş olan aralıklarda kullanılması önerilir. Sık ve şiddetli olan ağrılarda genellikle 1 haftalık kullanım süresi önerilir.

Gaviscon Şurup Dozajı

Gaviscon şurup doz miktarı yaşa ve rahatsızlığın genel durumuna göre belirlenir. Kullanım ağız yoluyla olup şişenin kullanım öncesinde çalkalanması gerekir. Tok iken içilmesi önerilir. Gaviscon şurup 6 yaş küçükler için kullanılmaz. 6 ila 12 yaş arasında olan çocuklar için günlük doz miktarı genelde 1 ya da 2 çay kaşığıdır. Yetişkinler için ise 1 ya da 2 tatlı kaşığıdır.

Gaviscon Double Action

Gaviscon Double Action, normal Gaviscon şuruptan biraz daha etkilidir. İçerisindeki etken maddeler sodyum aljinat, sodyum bikarbonat ve kalsiyum karbonat’ta farklılık gösterir.

Gaviscon Şurup Yan Etkileri

Gaviscon şurup yan etkileri açısından her ilaçta olduğu gibi çeşitli sorunlar gösterebilir. Bu yan etkilerin görülmemesi için, ilacın yazılacağı doktor bu durumu önceden öğrenecektir. İlaç kullanımı bittikten sonra, yan etkiler ortadan kalkacaktır. Fakat ilaç dozunun çok fazla kullanılması durumunda iskelet ve kas sisteminde ciddi hasarlar oluşabilir. Bu yüzden yüksek dozlarda kullanılmamalıdır.

Gaviscon Şurup Fiyatı

Gaviscon şurup fiyatı, 2023 yılında son zamlarla birlikte artmıştır. Gaviscon şurup fiyatı güncel olarak eczanelerde satış fiyatlarına göre değişebilmektedir.

Gaviscon Eşdeğer İlaçlar

Gaviscon şurup eşdeğer ilaçlar, muadil olarak üretilen hemen hemen aynı etken maddelere sahip ilaçlardır. Bu ilaçlar, Digestan, Gastopal Duo, Gastren Duo, Gasvin, Pronat, Ranisit, Refcon Advance / Refcon Double Action / Refcon Likit ve Rennie Duo gibi çeşitli markalarda satılabilmektedir.

Sonuç Olarak

Gaviscon şurup, reflü hastalığına sahip olan bireyler ve diğer mide rahatsızlıklarının tedavisinde tercih edilen bir ilaçtır. Gaviscon şurup kullanmadan önce doktor kontrolüne gitmek ve doğru dozajı uygun bir şekilde kullanmak önemlidir. Gaviscon şurupun yan etkileri hafif olmasına rağmen, doktorunuza yan etkiler hakkında bilgi vermeniz gerekebilir.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir