Fito Krem Nedir? Nasıl Kullanılır | Yan Etkileri

Fito krem yüzeysel olarak uygulanan bir ilaçtır. Deri üzerinde oluşan lezyonlarda harici sürme yöntemi ile kullanılır. İsmi çok durulan bu krem bir çeşit yara kremi gibi tanımlanabilir. Ev tipi kazalarda ilk başvurulan ilaçlardan biridir. Peki Fito Krem nedir, etkin maddeleri nelerdir, nelere yarar? Şimdi de bu ürün hakkında tüm detaylara bakalım ve aklınızdaki soru işaretlerini giderelim.

Fito Krem Nedir, Nasıl Bir İlaçtır?

Bu ilaç 40 gramlık tüplerde satılır ve beyaz renkli yumuşak bir kıvama sahiptir. Özellikle küçük yanıklarda ve yaralanmalarda anında etkisini gösterir. Hem krem hem tüp yeşil ve kırmızımsı renklerdedir, ortalarından geçen beyaz çizgi iki rengi de birbirinden ayırır. Bu krem cilt hücrelerinin kendisini yenilemesine yardımcı olduğu için yaraların daha çabuk iyileşmesini sağlar. Krem antiseptik özelliktedir. Bu özelliğinden dolayı da yaralar üzerinde mikrop oluşumunu engeller. Ayrıca kremin nemlendirme özelliği de bulunur.

Fito Krem Hangi Durumlarda Fayda Sağlar?

  • Bu kremi uzun süre yatağa bağlı kalma nedeniyle oluşan yaralarda,
  • Yanıklarda,
  • Soğuk çatlaklarında,
  • Kozmetik ürünlerin yol açtığı lezyonlarda,
  • Alerjik kaşıntılarda,
  • Ameliyat yaralarında,
  • Epilasyon sonrası kızarıklarda,
  • Kapanmayan yaralarda rahatlıkla kullanılabilir.

Etken ve Yardımcı Maddesi Nelerdir?

İlacın etken maddeleri 3 g. Triticum Vulgare Sulu Ekstresi ve 0.2 g. Etilenglikol Monofenil Eter’dir. İlacın içerisinde bulunan diğer maddeler ise Fenoksietanol, polietilen glikol, likid parafin, setostearil alkol, gliserin, sorbitol olarak sıralanmıştır. Lavanta ve Koriander esansları ise ilaca koku veren maddelerdir. İlacın içinde bulunan esanslar kullanım sırasında daha rahat bir koklama hissi yaşanmasını sağlar.

Fito Kremin Kullanım Şekli Nasıl Olmalıdır?

Bu cilt ilacı günde en az iki kez kullanılacak şekilde hazırlanır. Uygulama alanının durumuna göre sürme biçimi değerlendirilir. Küçük yaralarda veya yanıklarda deri üzerine hafif bir şekilde masaj yapılır Daha büyük alanlarda ise steril bir spatül yardımıyla krem sürülür, üzeri gazlı bez ile kapatılır. İlacın tekrar uygulanması sırasında yaralı bölge temiz bir su ile silinebilir. Su kremi temizlemek için yeterli olacaktır. Bu ürün suda çözülebilen bir yapıya sahiptir. İhtiyaç halinde ve hekim kontrolünde diğer kremler ile birlikte kullanılabilir.

Hamilelik ve Emzirme Sırasında Kullanımı

Hamilelerde ilaç kullanımında mutlaka doktora danışılması gerekir. Tedavi süresince hamileliğin fark edilmesi durumunda doktora haber verilmesi gerekir. İlacın emzirme döneminde kullanımında bir sakınca bulunmaz. Yine de doktor tavsiyesi ile kullanılması önerilir.

Araç ve Makine Kullanımı

Bu cilt ilacının araç ve makine kullanımı üzerinde herhangi bir etkisi olmadığı belirtilmiştir.

Çocuklarda Kullanımı

Kremin çocuklarda kullanımında kısıtlama bulunmaz. İlacı çocuklarda kullanmadan önce mutlaka doktor görüşü almak gerekir.

Yaşlılarda Kullanımı

Aynı şekilde yaşlılarda kullanım için de herhangi bir kısıtlama bulunmaz. Ancak başka ilaçlarla etkileşim riskine karşın doktor gözetiminde kullanılması daha doğru olur.

Böbrek ve Karaciğer Yetmezliği Durumunda

Bu ilacın böbrek ve karaciğer yetmezliği durumlarında kullanımına ilişkin bir bilgi yoktur. Bu nedenle en doğrusu doktor gözetiminde kullanmaktır.

Fito Krem’in Yan Etkileri Nelerdir?

Bu cilt ilacının kullanımı sırasında görülen yan etkilerin oldukça seyrek olduğu bilinir. Buna rağmen krem el, ayak, bilek, yüz, dudak bölgelerinde şişme sorununa yol açabilir. Bunlardan ağız ve boğaz boşluğunda nefes alma ya da yutma fonksiyonunu etkileyecek kadar şişme oluşması durumunda acil müdahale gerekebilir. Bu yan etkiler görüldüğü takdirde tıbbi yardım almak şarttır. Bunların dışında herhangi bir yan etkiden şüphe edilirse derhal doktora danışılması gerekir.

Fito Krem Fiyatı Ne Kadardır?

Fito Krem fiyatı 14.02 TL’dir. Ancak bu fiyat alan kişinin sigortalılık durumuna göre değişebilir. Bu fiyat ilacın normal perakende fiyatıdır. Bazı durumlarda reçeteli olarak alındığı zaman ilacın bedelinin bir kısmı bağlı bulunan sosyal güvenlik kurumu tarafından karşılanabilir.

Kaynak: https://ciltbakimim.com/fito-krem-nasil-bir-urundurfaydalari-nelerdirfiyati-nedir-h596.html

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir