Ferro Sanol B Şurup Nedir Ne İşe Yarar?

Ferro Sanol B Şurup Nedir Ne İşe Yarar?

Ferro Sanol B şurup, demir eksikliği anemisi gibi kan eksikliği rahatsızlıklarının tedavisinde kullanılan bir ilaçtır. Bu şurup, içeriğinde bulunan ferro fümarat sayesinde vücuttaki demir emilimini artırır ve kırmızı kan hücrelerinin üretimine yardımcı olur. Ferro Sanol B şurup, özellikle çocukluk dönemindeki demir eksikliği anemisi vakalarında tercih edilen etkili bir çözümdür. Hemoglobin sentezinde de rol oynayan bu şurup, ayrıca vücuttaki oksijen taşınmasına da yardımcı olur. Ferro Sanol B şurup, doktor kontrolünde kullanılması önerilen bir ilaçtır ve kullanım dozu bireysel olarak belirlenir.

Ferro Sanol Sadece Demir Açısından Değil B Vitamini Açısından da Zengindir

Ferro Sanol, içerisinde hem demir hem de vücudunuzun eksik olan vitaminleri barındıran bir multi vitamindir. Demir ilacı olarak bilinen bu ilacın şurup formu, çocuklar tarafından da kullanılabilmektedir. Doktorların çok reçete ettiği bu ilaç sadece demir açısından değil, B vitamini açısından da zengindir. Şurup formunda olan Ferro Sanol, gebelik döneminde görülen demir eksikliğinde, gebenin ve çocuğun eksik vitaminlerini karşılaması için kullanılır. Bunun yanında sadece gebelik döneminde değil, beslenme yetersizliği olan veya vücutta demir eksikliği gelişen, gelişimi mümkün olan kişilere de Ferro Sanol demir ilacı yazılmaktadır.

Ferro Sanol Şurup Ne İşe Yarar?

Ferro Sanol şurup, aşağıdaki amaçlar için kullanılabilir:

  • Demir eksikliği olan bireylerde kullanılır.
  • Demir eksikliği olmasa da destek ve takviye amacı ile gebelerde kullanılır.
  • Demir eksikliği olmasa da destek amacı ile emziren annelerde demir eksikliği olma ihtimaline karşı kullanılır.
  • Yetersiz beslenen bireylerde vücudun demir eksikliğini karşılamak amacı ile kullanılır.
  • Halsizlik, yorgunluk şikayeti ile doktora giden ve minimum miktarda demir eksikliği, vitamin eksikliği olan bireylerde kullanılır.
  • Demir eksikliği olan çocuk hastalarda Ferro Sanol kullanılır.
  • Demir eksikliği anemisinin tedavisinde her yaştaki bireylerde, doktor kontrolünde kullanılır.

Ferro Sanol Şurup Nasıl Kullanılır

Ferro Sanol şurubu kullanmadan önce, kullanma talimatını doktorunuz söyleyecektir. Reçetesiz alıyorsanız veya doktorunuza sormadıysanız, eczacınıza danışmanızı tavsiye ederiz. Genellikle kullanım şekli şöyledir:

– 2 yaş ve 5 yaş arası çocuklarda günde toplam 10 ml.
– 5 yaş ile 12 yaş arası çocuklarda günde toplam 15 ml.
– Bir yaşına kadar olan küçük çocuklarda, yani bebeklerde, kullanımı günde 2.5 ml ile 5 ml arasında değişiyor. Doktorunuza danışınız.
– Yetişkinlerde ise, doktor tarafından herhangi bir öneri gelmediği sürece, günde 3 kez 10 ml kullanılmalıdır. Yetişkinlerin günlük alması gereken toplam doz 30 ml olmalıdır.

Ferro Sanol Kan İlacının Yan Etkileri

Ferro Sanol ilacının içerisindeki herhangi bir maddeye karşı allerjiniz varsa, ciddi yan etkiler ile karşılaşabilirsiniz. Allerjiniz olması durumunda solunumda güçlük, göğüste baskı, hırıltılı solunum, dilde ve dudakta şişme gibi ciddi sağlık problemleri ile karşılaşmanız durumunda acilen en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz. Çok nadir görülse de allerji durumunda tüm ilaçlarda bu şekilde ciddi yan etki görülebilir.

Kabızlık, demirden kaynaklı koyu renkli dışkı, bu ilacın sık görülen yan etkileridir. Bunun haricinde nadir görülen yan etkileri, mide yanması, kusma, ishal gibi problemlerdir. Bunları yaşarsanız doktorunuza başvurmanız gerekir.

Ferro Sanol Kilo Aldırır mı

Ferro Sanol şurup, demir eksikliğ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir