Erkek Sağlığı: En yaygın tehditleri önleme

Erkek Sağlığı: En yaygın tehditleri önleme

Erkek sağlığı — Önde gelen ölüm nedenleri ve riskleri azaltmak

Erkeklerin sağlığını en çok tehdit eden nedenlerin ne olduklarını biliyor musunuz? Liste şaşırtıcı derecede kısadır. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezine göre Amerika da yaşayan erkeklerde ölüm ile sonuçlanan nedenlerden başlıcaları kalp rahatsızlıkları, krizleri, kanser ve kronik alt solunum yolu hastalıklarıdır. İyi haber ise yaşam tarzınız da yapacağınız ufak tefek değişiklikler bu yaygın öldürücü nedenlerin risklerini belirgin şekilde düşürecektir.

Yaşam tarzınıza bakarak başlayın

Sağlıklı yaşam tarzı değişiklikleri yaparak sağlığınıza dikkat edin. Örneğin :

  • Sigara içmeyin. Sigara içiyorsanız veya diğer tütün ürünlerini kullanıyorsanız, doktorunuza bırakmanıza yardımcı olması için danışınız. Ayrıca sigara dumanına maruz kalmaktan, hava kirliliğinden ve kimyasal maddelere (çalışma ortamında bulunan maddeler gibi) maruz kalmaktan kaçının.
  • Sağlıklı bir diyet yapın. Sebze, meyve, tüm tahıllar, yüksek miktarda lif içeren gıdalar ve balık gibi yağsız kaynaklı protein tercih edin. Yüksek miktarda doymuş yağ ve sodyum içeren gıdaları tüketmeyi sınırlandırın.
  • Sağlıklı kilonuzu koruyun. Aşırı kilolardan kurtulun ve bu kilonuzu koruyun. Bu durum kalp hastalıkları risklerini azalttığı gibi çeşitli tiplerdeki kanser risklerini de azaltmaktadır.
  • Hareket edin. Günlük rutin yaşantınıza fiziksel aktiviteler ekleyin. Biliyorsunuz ki egzersiz kilonuzu kontrol eder ve kalp krizi veya hastalıkları risklerini azaltmaktadır. Bununla birlikte egzersizlerin belli tiplerdeki kanser risklerini de azalttığını biliyor muydunuz? Tempolu yürüyüş, basketbol gibi keyif alabileceğiniz sporları ve diğer aktiviteleri tercih edin.
  • Alkol tüketimini sınırlayın. Alkol almayı tercih ederseniz, ölçülü miktarda tüketin. Erkeklerde, 65 yaş için günlük iki kadeh ve 65 ten yaşlı olanlarda ise günlük bir kadeh anlamına gelmektedir. Karaciğer kanseri gibi, çeşitli tiplerdeki kanserlerde düzenli olarak içilen sürenin uzunluğuna ve tüketilen miktara göre risklerde artış görülmektedir. Ayrıca çok fazla alkol kan basıncınızı da arttırmaktadır.
  • Stres yönetimi. Sinirli ve baskı altındaysanız, bu durum yaşam tarzınızdan ve bağışıklık sisteminizden kaynaklanabilmektedir. Stresinizi azaltmak için adımlar atın veya sağlıklı yollardan stres ile başa çıkabilmeyi öğrenin.

Doktordan çekinmeyi bırakın

Doktora gitmek için ciddi bişeylerin olmasını beklemeyin. Doktorunuz sağlık sorunlarınıza en iyi çözümleri sunacaktır. Yüksek kolesterol, yüksek tansiyon veya diyabet(şeker hastalığı) gibi sağlık problemleriniz varsa, doktorunuzun tedavi önerilerini takip ettiğinizden emin olun. Bununla birlikte, kanser taramaları ve diğer sağlık değerlendirmelerinin ne zaman olacağı ile ilgili doktorunuz ile iletişime geçiniz.

Başka neler riske yol açar?

Erkeklerde ölümlere yol açan diğer bir neden ise motorlu araç kazalarıdır. Yolda güvenli olmak için, sağduyulu olmak gerekmektedir. Emniyet kemerinizi takınız. Hız limitlerine uyunuz. Araç kullanırken alkol veya diğer maddeleri almayınız ayrıca uykulu bir şekilde araç kullanmaktan kaçınınız.İntihar da erkekler için başka bir risktir. Erkeklerde intihara neden olan risk faktörü depresyondur. Depresyon ile ilgili işaretler veya belirtileriniz varsa, (üzüntü veya mutsuzluk ve normal etkinliklerden sıkılma zevk alamama gibi), doktorunuzla iletişime geçiniz. Tedavisi mevcuttur. İntihar etmeyi düşünüyorsanız, acil tıp için arayın veya en yakın acil merkezine gidiniz.

Sonuç olarak

Sağlık risklerini anlamak önemli bir konudur. Bu riskleri azaltmak ise başka bir konudur. Sağlıklı yaşam tarzı değişiklikleri ile başlayıp, sağlıklı bir diyet uygulamak, fiziksel olarak aktif kalmak, sigarayı bırakmak ve gerekli sağlık taramalarını yaptırmak bu riskleri azaltmaya örnek olarak verilebilir. Etkisi tahmin edeceğinizden çok daha büyük olabilir.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir