Elon Musk’ın iddialı açıklaması: Beyin çipleri ile sağlık alanında iyileşme kaydedilecek!

Elon Musk, Neuralink adlı şirketi tarafından geliştirilen beyin çipleriyle sağlık alanında büyük bir iyileşme kaydedileceğini iddia ediyor. Bu çipler insan beynine yerleştirilerek, hareket yetersizliği, görme kaybı ve hatta depresyon gibi rahatsızlıkların tedavisine yardımcı olacak. Ayrıca, bu teknoloji sayesinde, düşünceyle iletişim kurmak ve hatta internete bağlanmak bile mümkün olacak. Elon Musk’ın bu iddialı açıklaması, gelecekteki sağlık teknolojileri için heyecan verici bir gelişme olabilir.

Neden Onları Yenemezseniz, Onlara Katılın Sloganı Kullanılıyor

Yukarıda bahsedilen “Onları yenemezseniz, onlara katılın” sloganı, Neuralink’in Elon Musk’ın en büyük hedefini işaret ediyor. Musk, tıbbi hastalara yardımcı olmak amacıyla çipler meydana getirilmesine odaklanmış olsa da, yapay zekanın insanlık için ciddi bir problem olabileceğini ve hatta insanlığı alt edebileceğini söylemiştir.

Neuralink Tarafından Geliştirilen Nedir?

2019 yılında Neuralink ekibi N1 çipini tanıttı. N1 çipi, beyin nöronlarından gelen aktivitenin tam olarak tespiti için 1024 elektrot içermektedir. Elektrotların her biri 5 mikron kalınlığında olup, nöronlardan 60 mikron mesafe uzaklıkta bulunmaktadır.

Daha sonra Neuralink şirketi bu çalışmanın, mevcut beyin-bilgisayar ara yüzlerinde ciddi anlamda bir ilerleme kaydedildiği anlamına geldiğini söyledi. Bu sayede Parkinson hastalarının tedavisi gibi birçok tıbbi alanda yeni kapılar açılabilir.

Ağustos 2020’deki Tanıtım İçin Yapılan Açıklamalar

Ağustos 2020’de yapılacak tanıtımda, Neuralink ekibi çipleri yerleştirmek için bir robot kullanıyor. Bu gösteride yer alan çalışma basamakları şu şekildedir:

  1. Çalışmada kullanılan robot hastada 2 mm.’lik bir kesi yapıyor.
  2. Bundan sonraki aşamada robot kesiyi 8 mm’ye kadar genişletiyor.
  3. Daha sonra beynin üst yüzeyine çip yerleştiriliyor.
  4. En son olarak robot oluşturduğu açıklığı kapatıyor.

Bütün bu işlemin yapılması için gereken ameliyat süresinin bir saat kadar az olacağı da yapılan açıklamalar arasında yer alıyor. Musk, bu hedefe birkaç yıl içinde ulaşmayı amaçladıklarını da belirtiyor.

Bundan Sonraki Hedef Nedir?

Elon Musk, ilerleyen yıllarda kas gruplarında motor korteksten mikrodenetleyicilerle bir nöral şant oluşturmayı planlıyor. Böylece, bireyin omuriliği tamamen kopsa dahi, hareketlerini eskisi gibi yapabilmesini sağlamak istiyor. Neuralink, insan beynine çip yerleştirilmesi ve bu çalışmanın sağlık alanında kullanılması için araştırmalarına devam ediyor.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir