Dünyadaki ölümlerin yüzde 6’sının nedeni fiziksel hareketsizlik

“Dünya genelindeki ölümlerin dikkat çeken bir yüzdesi, fiziksel hareketsizlikten kaynaklanmaktadır. Günlük hayatta yeterli egzersiz yapmama, oturma alışkanlıkları ve hareketsiz yaşam biçimi, birçok sağlık sorununa yol açabilir. Bu nedenle, aktif bir yaşam tarzı benimsemek, sağlıklı bir yaşam için önemlidir. Detaylar Makalede.”

Hareketli Yaşam Tarzı Benimsenmeli

Trakya Üniversitesi’nin düzenlediği ‘1. Dünya Ulusal Fiziksel Aktivite E-Sempozyumu’nda konuşan Ergoterapi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Hülya Kayıhan, fiziksel hareketsizliğin dünya genelinde her geçen gün yaygınlaştığını ve insan sağlığına birçok olumsuz etkisi bulunduğunu belirtti. Fiziksel hareketsizliğin neden olduğu ölümlerin yüzde 6’sının olduğu da biliniyor.

En Ucuz İlaç Hareketli Yaşam Tarzı

Prof. Dr. Hülya Kayıhan, günümüzde birçok hastalığın önüne geçilmesinde hareketli ve aktif yaşamın önemine dikkat çekti. Fiziksel aktivite insanın ruhsal, bedensel, sosyal, entelektüel ve çevresel olarak iyi hissetmesini sağlıyor. Fiziksel aktivite aynı zamanda fiziksel ve ruhsal sağlığı koruyor. Obezite, kalp rahatsızlıkları, diyabet, yüksek tansiyon ve bazı kanser türlerinin engellenmesinde en etkili ve en ucuz ilaç hareketli yaşam tarzıdır.

Fiziksel Aktivite İle Daha Enerjik Yaşam

Fiziksel olarak aktif yaşam süren insanların kendilerini daha canlı ve enerjik hissettiklerini belirten Prof. Dr. Hülya Kayıhan, hareketli yaşam tarzına sahip insanların kendilerini daha huzurlu ve ruhsal olarak daha dingin hissettiklerini söylüyor. Hareket kısıtlaması olanlarda da sağlığı koruyarak geliştirmesinin yanı sıra hareketsizliğin neden olduğu rahatsızlıkların gelişimini engellemektedir.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Portobet Giriş