Dünyada yılan sokmasından kaynaklanan ölümlerin önüne geçilemiyor!

Dünya genelinde yılan sokmaları ciddi bir halk sağlığı sorunu olmaya devam ediyor. Yapılan çalışmalar ve tedbirlerle ölümlerin azaltılmaya çabası devam etmekle birlikte, henüz tam anlamıyla önüne geçilemiyor. Bu nedenle yılan ısırığına karşı bilinçli olmak ve gerekli önlemleri almak, hayat kurtarıcı olabilir.

Yılan Sokmasının Ölümcül Etkileri

Yılan sokması, dünya genelinde yılda yaklaşık 80-130 bin kişinin hayatını kaybetmesine sebep olan önemli bir sağlık sorunudur. Özellikle Asya ve Afrika kıtalarında sağlık hizmetlerinin yetersiz olması, yılan sokmasına bağlı ölümleri artırmaktadır.

Dünya Sağlık Örgütü’nün Yılan Sokmasına Karşı Planları

Dünya Sağlık Örgütü, 2030 yılına kadar yılan sokmasına bağlı ölümlerin yarı yarıya azaltılması planını açıklamıştır. Bununla birlikte, Wellcome Trust örgütü yılan sokmasına bağlı oluşacak hasarlarda ölümlerin ve sakatlıkların önlenmesi için 90 milyon € bütçe ayırmayı planlamaktadır.

Yılan Sokmasını Önlemek İçin Etkin Tedavi Yöntemleri

Yılan sokması tedavi edilebilir bir durumdur ancak hemen tedaviye başlamak önemlidir. Sağlık kuruluşlarında zehirli yılanların panzehirlerinin bulunması ve doğru panzehirin hızla verilmesi hayat kurtarır. Geleneksel yöntemlerin de bilimsel verilerle birleştirilmesi hem ölümleri azaltacak hem de yararlı olacaktır.

Yılan Sokmalarına Karşı Bilinçlendirme

Dünya Sağlık Örgütü, yılan sokmasına bağlı ölümlerin önlenmesi için 136 milyon dolarlık kaynak ayırarak insanların eğitilmesini ve sağlık kuruluşların desteklenmesini planlamaktadır.

Yılan Sokması Sonrası Olumsuz Etkilerin Azaltılması

Yılan sokmasının ardından oluşan kalp ve böbrek yetmezliği, felç, karaciğer enfeksiyonu gibi olumsuz etkilerin giderilmesi için yapılacak çalışmalar dünya genelinde yılan ısırmasına bağlı ölümleri ve problemleri azaltacaktır.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir