Dudak Çatlakları Neden Olur?

Dudak çatlakları kış aylarında sıklıkla görülen bir problemdir. Soğuk, kuru hava nem oranını düşürür ve dudakları kurutur. Ayrıca, düşük sıvı tüketimi ve yetersiz beslenme de dudak çatlaklarına neden olabilir. Dudaklarınızın sağlığını korumak için bol su içmeye, nemlendirici lip balm kullanmaya ve dudaklarınızı korumak için mutlaka güneş koruyucu içeren ürünler kullanmaya önem verin.

Dudak Çatlaması ve Nedenleri

Kış aylarında soğuk hava şartlarından, yaz aylarında ise, güneş ışınlarının etkisiyle kuruyan dudaklar bazen kötü görüntüye, derinleşmiş çizgilere ve yemek yerken acı çekmeye sebep olabilmektedir. Dudak çatlakları cilt kuruluğu sebebiyle de olabileceği gibi, vitamin eksikliği ve kullanılan bazı ilaçların yan etkisi ile de görülebilir. Dudak çatlaması için ne yapılmalı? dudak çatlakları nedenleri, dudak çatlaması için doğal çözümler…

Dudak Çatlaması Neden Olur?

Yaz aylarında güneş ışınlarına maruz kalma, kışın soğuk ve rüzgarlı hava şartları, dudakları sürekli ıslak tutma, yalama alışkanlığı, sürekli ağızdan nefes alıp verme, alerji, yanlış seçilen diş macunlarının yan etkileri, yeterli oranda su tüketmeme, B12 vitamin eksikliği, stres, A vitamini fazlalığı, kalitesiz ve sağlıksız olan kozmetik ürün kullanımı, vücuttaki çinko eksikliği, kullanılan bazı ilaçların yan etkileri ve aşırı sigara tüketimi, dudak çatlaklarının bir çok nedeni olabilmektedir.

Dudak Çatlaması Nasıl Geçer?

Eğer bir sağlık sorununuz yoksa, çatlayan dudakların en büyük nedeni soğuk ve kuru havadır. Bunun yanı sıra, dudaklar sebum üretemediğinden ve yeterli su tüketilmediğinde dudaklarınız nemsiz kalır. Su tüketimi, yediklerinize dikkat etme, dudak nemlendirici kullanımı, E vitamini tüketimi gibi doğal yöntemlerle dudakları nemlendirmek ve korumak önemlidir. Ayrıca, dudak çatlaklarına bitkisel çözüm olarak bal, aloe vera jeli, hindistan cevizi yağı ve salatalık kullanılabilir. Peeling yapılarak ölü hücrelerden arındırılan dudaklar da kusursuz bir görüntü kazanır.

Su Tüketimi

Vücudun ihtiyaç duyduğu günlük su miktarını karşılamak oldukça önemlidir. Çünkü vücudun susuz kalması birçok sağlık sorununa sebep olabilir. Dudaklarınızdaki çatlamaların önüne geçmek için su tüketmeli ve cildinizi nemsiz bırakmamalısınız.

Yediklerinize Dikkat Edin

Baharatlı, fazla acı, tuzlu ve ekşi yiyecekler çatlamış olan dudaklarınızı daha çok tahriş eder. Asitli yiyecek ve içecekler dudakların baş düşmanıdır. Bu dönemde yediklerinize dikkat etmezseniz, kurumuş ve çatlamış dudaklarınızın iyileşme süresi gecikir.

Dudak Nemlendirici Kullanın

Dudaklarınızı düzenli olarak nemlendirmek, dudak çatlamalarına en iyi gelen yöntemlerden biridir. Özellikle soğuk hava şartlarında uzun süre dışarıda vakit geçiriyorsanız, dudak balsamı kullanarak dudaklarınıza bakım yapabilir ve dudak çatlamalarına çözüm bulabilirsiniz.

E Vitamini Kullanın

Dudak kuruluğunu gidermek için E vitamini oldukça önemlidir. E vitamini içeren dudak koruyucular ve dudak bakım kremlerini kullanmak, şikayetlerin azalmasına yardımcı olurken aynı zamanda dudaklarınızı besler.

Dudak Çatlamasına Bitkisel Çözüm

Bal, aloe vera jeli, hindistan cevizi yağı ve salatalık gibi evde uygulayabileceğ

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Portobet Giriş