DSÖ’den uyarı! Delta varyantından sonra Lambda varyantı yayılıyor

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), COVID-19 pandemisi sırasında endişe verici bir şekilde hızla yayılan Delta varyantından sonra Lambda varyantının da yayılmaya başladığı konusunda uyarıda bulunuyor. Lambda varyantı, özellikle Güney Amerika ülkelerinde hızla yaygınlaşırken, DSÖ yetkilileri tarafından ciddi bir tehdit olarak görülüyor. Salgının kontrol altına alınması için halk sağlığı önlemleri ve aşılama kampanyaları daha da önem arz ediyor.

Dünya Sağlık Örgütü, 29 Ülkede Hızla Yayılan Lambda Varyantı İçin Uyarı Yaptı

Dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salgınında yeni varyantlar ortaya çıkmaya devam ediyor. Hindistan’da görülen Delta varyantı sonrası şimdi de Lambda varyantı hızla yayılıyor. Bu yeni varyant, Latin Amerika’da toplamda 29 ülkede tespit edildi. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), özellikle Peru’da enfekte olan hastaların %82’sinde görülen bu varyant hakkında önemli bir uyarıda bulundu.

Lambda Varyantının Yayılımı

Peru’da ilk olarak Ağustos 2020’de tespit edilen Lambda varyantı, kısa sürede hızla yayılmaya başladı. Yedi Latin Amerika ülkesinde görülen varyantın, – Brezilya, Kolombiya, Arjantin, Meksika ve Ekvador dahil – diğer ülkelerde de tespit edildiği açıklandı.

Varyantın Agresifliği Hakkında Bilgi Yok

DSÖ Viroloğu Jairo Mendez-Rico, Lambda varyantının diğer varyantlara göre daha agresif olduğuna dair bir kanıt bulunmadığını belirtti. Enfeksiyon oranlarının artabileceği ifade edilirken, ölüm oranlarının artmayacağı tahmin ediliyor.

Aşılar Varyantlara Karşı Koruyor mu?

Dünya genelinde onaylanan tüm Covid-19 aşılarının, dolaşımdaki tüm varyantlara karşı koruma sağladığı açıklandı. Lambda varyantına karşı da koruyuculuğun azalmasına dair herhangi bir veri bulunmuyor. Bu nedenle aşıların öneminin artarak devam ettiği unutulmamalıdır.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Portobet Giriş