Dolorex Ne Ilacı.

Dolorex, ağrı kesici ve ateş düşürücü etkileri bulunan bir ilaçtır. Baş ağrısı, diş ağrısı, adet dönemi ağrıları ve soğuk algınlığı gibi şikayetleri hafifletmek için kullanılır. Dolorex ilacı, doktor tavsiyesiyle ve kullanım talimatına uyularak kullanılmalıdır.

Dolorex Ne İlaçtır?

Dolorex, ağrı kesici etki gösteren bir ilaçtır. Yetişkinlerin ve 12 yaş üstü çocukların kullanımına uygun olarak üretilmiştir. İlacın etkin maddesi Deksibuprofen’dir. Bu madde, vücuttaki inflamasyonu azaltarak ve ağrı reseptörlerini bloke ederek ağrıyı hafifletir. Genellikle baş ağrısı, diş ağrısı, adet ağrısı, kas ağrısı ve eklem ağrısı gibi durumların tedavisinde kullanılır.

Dolorex Nasıl Kullanılır?

Dolorex, doktorunuzun size önerdiği doza uygun olarak alınmalıdır. Genellikle günde 2-3 kez alınması gereken 200-400 mg dozları mevcuttur. İlaç yemeklerden önce veya sonra alınabilir. Ancak, yemekle birlikte alınması daha iyi tolere edilir ve midede irritasyona yol açmaz. İlaç, bir bardak su ile alınmalıdır. Alkol almadan önce Dolorex kullanmayın, çünkü ilaçın alkolle birlikte kullanımı mideye ciddi zarar verebilir.

Dolorex’in Yan Etkileri Nelerdir?

Dolorex, birçok ilaç gibi bazı yan etkileri de olabilir. İlacın en yaygın yan etkileri arasında mide bulantısı, kusma, hazımsızlık, kabızlık, ishal, baş dönmesi, baş ağrısı, uykusuzluk, yorgunluk ve deri döküntüleri sayılabilir. Nadir durumlarda, Dolorex kullanımı ciddi yan etkilere neden olabilir, böylece herhangi bir yan etki durumunda hemen doktorunuza başvurmanız önerilir.

Kimler Dolorex Kullanmamalıdır?

  • Aspirin veya diğer ağrı kesicilerle karşılaştırılabilir reaksiyon gösteren hastalar
  • Karaciğer veya böbrek yetmezliği olanlar
  • Palyatif tedavi uygulanan hastalar
  • Ülseri olanlar
  • Kanama bozukluğu olanlar
  • Hamile kadınlar
  • Emziren kadınlar
Dolorex Nasıl Saklanmalıdır?

Ilaç, serin ve kuru bir yerde saklanmalıdır. Çocukların erişemeyeceği ve güneş ışığından uzak tutulmalıdır. İlaç son kullanma tarihinden önce kullanılmalıdır.

Sonuç

Dolorex, ağrı kesici etkiye sahip bir ilaçtır ve çeşitli ağrıların tedavisinde kullanılır. Ancak, herhangi bir yan etki belirtilirse, ilacın kullanımı durdurulmalı ve hemen doktorunuza başvurmalısınız.

Sıkça Sorulan Sorular

Dolorex’in yan etkileri nedir?

Dolorex’in yaygın yan etkileri arasında mide bulantısı, kusma, hazımsızlık, kabızlık, ishal, baş dönmesi, baş ağrısı, uykusuzluk, yorgunluk ve deri döküntüleri yer alır. Nadir durumlarda daha ciddi yan etkiler görülebilir, bu nedenle herhangi bir yan etki durumunda hemen doktorunuza başvurmanız önerilir.

Dolorex’in dozu nedir?

Dolorex’in doktorlar tarafından önerilen günlük dozu 200-400 mg arasındadır. İlaç günde 2-3 kez alınabilir. Ancak, dozaj konusunda doktorunuzun önerilerine uymalısınız.

Dolorex, hangi ağrılar için kullanılır?

Dolorex genellikle baş ağrısı, diş ağrısı, adet ağrısı, kas ağrısı ve eklem ağrısı gibi ağrı durumlarının tedavisinde kullanılır.

Kimler Dolorex kullanmamalıdır?

Dolorex, aspirin veya diğer ağrı kesicilerle karşılaştırılabilir reaksiyon gösteren hastalar, karaciğer veya böbrek yetmezliği olanlar, palyatif tedavi uygulanan hastalar, ülseri olanlar, kanama bozukluğu olanlar, hamile kadınlar ve emziren kadınlar tarafından kullanılmamalıdır.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir