Doktorlar şok oldu! Karnından 3 yeni doğan bebek büyüklüğünde tümör çıktı

Doktorların şokunu ve hayrete düşüren bir olay yaşandı! Bir hastanın karnından alınan tümör, 3 yeni doğan bebek büyüklüğünde çıktı ve görenleri dehşete düşürdü. Bu olağanüstü boyuttaki tümör, hastanın yaşamını tehdit etti ve acilen alınması gerekti. Şimdi, doktorlar bu nadir tümörü ve tedavi yöntemlerini araştırıyor. Bu şok edici olay, tıp dünyasında bir dönüm noktası olabilir ve tedavi yöntemlerinde yeni bir sayfa açabilir.

Covid-19 Virüsü Enfekte Olunca Operasyon Ertelendi

45 yaşındaki Sıddıka Akkoyun, karnında gaz olduğunu düşünerek özel bir hastaneye muayene için başvurdu. Hastanede yapılan tetkikler sonrasında Sıddıka Akkoyun’un karnında kitle olduğu tespit edildi. Covid-19 virüsü enfekte olunca yapılacak olan operasyon yaklaşık 1 ay sonraya ertelendi. Karnından 9 kilo ağırlığında kitle çıktığını ifade eden Akkoyun, “Sanki üçüz bebek dünyaya getirdim. Operasyondan sonra kendime geldiğimde doktorum yanıma gelip ‘Korkmana hiç gerek yok. Nur topu gibi üç çocuğun oldu.’ diyerek bana moral verdi.” dedi.

Bu Kadar Büyük Tümöre Literatürde Çok Zor Rastlanır

Hasta Hamile Gibiydi

Uzun süredir karnındaki şişkinlikten şikayetçi olan Sıddıka Akkoyun, gaz olduğunu düşündüğü şişkinliğin neden kaynaklandığını öğrenmek için hastaneye müracaat ederek muayene oldu. Hastanede de ilk aşamada gaz şişkinliği tanısı konulan Sıddıka Akkoyun’a doktorlar tarafından ilaç tedavisine başlandı. Bu tedavi sonrasında şikayetleri geçmeyen Sıddıka Akkoyun, başka bir özel hastaneye müracaat etti. Özel hastanede yapılan tetkiklerin ardından Sıddıka Akkoyun’un karnında büyük bir kitle olduğuna dair tanı kondu.

Doktorlar kitlenin alınması için acilen operasyon kararı verse de Sıddıka Akkoyun’a Covid-19 virüsü enfekte olunca doktorlar ameliyatı 1 ay erteledi. Covid-19 virüsünü yenen Sıddıka Akkoyun’u hastanede genel cerrah olarak görev yapmakta olan Prof. Dr. Bekir Yaşar ve Op. Dr. Hüseyin Pala ameliyat ederek karnındaki kitleyi çıkardı. Operasyonu başarıyla sonuçlanan Akkoyun’un karnından 32 cm büyüklüğünde ve 9 kilo ağırlığında tümör çıkarıldığı bildirildi.

Bu büyüklükte bir kitleye literatürde çok zor rastlanacağını ifade eden Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Pala, “Hasta, bize gaz şikayetiyle müracaat etti. Hastamıza daha evvel yapılan tetkiklerde de hep gaz tanısı konarak buna yönelik tedavi uygulanmış. Hastamızda karnındaki bu kitlenin hep gaz olduğunu sanmış. Bizim yaptığımız tetkikler neticesinde hastamızın şikayetinin gazdan değil, karnındaki büyük bir kitleden kaynaklandığını tespit ettik. Bu kitlenin büyüklüğü yaklaşık 32 cm ve ağırlığı ise 9 kilogramdı.

Gerekli hazırlıkları yaparak hastamızın operasyonunu planladık. Ancak hastamıza Covid-19 virüsü enfekte olunca bu operasyonu yaklaşık 1 ay erteledik. Hastamız Covid-19 virüsünü atlatınca operasyonu başarılı bir şekilde gerçekleştirerek kitleyi hastamızın karnından aldık. Kitle üzerinde yapılan incelemeler neticesinde bir kas tümörü olduğu görüldü. Bu sık karşılaştığımız büyüklükte bir tümör değil. Literatürde bile böylesine çok zor rastlanır. Tümörün büyüklüğü hastanın dolaşım sisteminde sorun yarattığı için hastada çarpıntı ve tansiyon sorunları vardı.

Öğrendiğimizde Şok Geçirdik

Eşinin karnından 9 kiloluk kitle çıktığını öğrendiklerinde şok olduklarını ifade eden 48 yaşındaki Ramazan Akkoyun, “Bizim açımızdan süreç çok korkunçtu. İlk başta çok korksak da de bize hem güven, hem de cesaret verdi. Eşimin karın şişkinliği şikayeti bulunuyordu. Her 2 saatte bir uyandığından geceleri düzenli bir uykusu yoktu. Şu anda Allah’a şükür sağlık durumu düzeldi. 9 kilo ağırlığında bir kitle çıkacağını hiç tahmin etmiyorduk. Biz en fazla 3-4 kilo ağırlığında bir kitle bekliyorduk. Ama kitlenin 9 kilo olduğunu öğrendiğimizde şok geçirdik.” şeklinde konuştu.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir