Dizlerden Neden Ses Gelir? | Dizden Ses Gelmesi Nasıl Geçer?

Dizlerde ses yapan birçok neden olabilir, özellikle yaşlandıkça veya aşırı zorladığımızda daha sık görülür. Bu durum kıkırdak hasarı, kireçlenme veya romatizma gibi ciddi sağlık sorunlarının işareti olabilir. Dizlerinizden gelen sesleri azaltmak için, aşırı egzersiz yapmaktan kaçının ve destekleyici ayakkabılar giyin. Doktorunuzla konuşarak fizik tedavi veya ilaç tedavisi seçeneklerini de değerlendirebilirsiniz.

Dizden gelen sesler çoğu insan için bir şikayet kaynağıdır ve fizik tedavi ve rehabilitasyon polikliniklerine başvurmalarına neden olabilir. Ancak, bu sesler her zaman ciddi bir hastalığın habercisi değildir. Vücudumuzdaki diğer eklemlerden de kütleme, çıtlama, kıtırdama gibi sesler gelebilir ve tıp dilinde bu seslere krepitus adı verilir.

Diz eklemi, bu tarz seslerin en sık duyulduğu eklemlerden biridir. Dizlerden ses, çömelme, hareket sırasında veya yürüme gibi aktiviteler sırasında duyulabilir. Ancak, ödem ve ağrı gibi diğer semptomlar eşlik etmedikçe dizden gelen sesler endişe verici bir durum değildir.

Dizden ses gelmesine neden olan bazı durumlar arasında, yaşlanma nedeniyle eklem yüzeyinde düzensizlikler veya bağların ve eklem zarının kemikler üzerinde sürtünmesi yer alır. Ayrıca, eklem sıvısındaki gaz kabarcıklarının patlaması da dizden gelen seslere neden olabilir.

Dizden ses gelmesi genellikle kireçlenme, romatizmal hastalık veya menisküs yırtığı gibi bir hastalık olmadığını gösterir. Ancak, bu seslere ağrı ve şişlik eşlik ediyorsa, fizik tedavi ve rehabilitasyon hekimine başvurmak önemlidir.

Diz sağlığı için bazı ipuçları şunları içerir: Egzersiz yapmak ve bacakları kuvvetlendirmek, uygun ayakkabılar giymek ve aşırı kilo almamak diz eklemini korumak için önemlidir. Germe egzersizleri ile bacak kaslarınızın esnekliğini artırabilirsiniz. Size uygun egzersizler için doktorunuza veya fizyoterapistinize danışmanız önerilir.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir