Dijital bağımlılık ve pandemi süreci çocuklarda obeziteyi artırdı

Dijital bağımlılık ve pandemi süreci, çocuklarda obezite oranlarını artırdı. Evde daha çok zaman geçirerek hareketsizlik yaşayan çocuklar, yeme alışkanlıklarını da değiştirdi. Bu nedenle, obeziteye karşı koruyucu önlemler alınması ve çocukların fiziksel aktivite düzeylerinin artırılması önemlidir.

Pandemi Sürecinde Çocukların Sağlığı

Pandemi süreci, çocukların hareket kabiliyetlerinin sınırlanmasına ve dijital bağımlılıkta artışa neden oldu. Düzce Üniversitesi Geleneksel Tamamlayıcı Tıp Merkezi Müdürü Prof. Dr. Ertuğrul Kaya pandemi sürecinde obezitenin çocuklarda arttığına dikkat çekti.

Pandemi Çocukların Hareket Kabiliyetini Sınırlandırdı

Pandemi süreci, çocukların hareket kabiliyetinin kısıtlamasına neden oldu. Çocukların sağlıklı büyüyebilmeleri için hareket etmeleri olmazsa olmazdır. Ancak pandemi süreci nedeniyle çocuklar yeterince hareket edememişlerdir. Okula kısa bir dönem gidebilmiş olsalar bile evde vakit geçirmek zorunda kaldıkları için hareket edememişlerdir.

Dijital Bağımlılıkta Artış Var

Pandemi süreciyle birlikte çocukların bilgisayar ve telefon bağımlılığında artış olduğu kaydedilmiştir. Pandemi sürecinde evde vakit geçirmekten sıkılan çocuklar, bilgisayar ve telefon başında fazla vakit geçirerek bağımlı hale gelmişlerdir. Bu durum, çocukların fiziksel ve psikolojik gelişimini olumsuz etkilediği gibi obezitede de artışa neden olmuştur.

Akranlarıyla Vakit Geçirmeleri Şart

Dijital bağımlılıktan uzaklaşmak için çocukların akranlarıyla vakit geçirmeleri gerekmektedir. Fiziksel aktiviteler yaparak günlerini hareketli geçirmeleri hem fiziksel hem de zihinsel sağlıkları açısından oldukça önemlidir. Bu süreçte çocukların sosyal mesafeyi ihmal etmemeleri ve fiziksel aktiviteleri artırmaları gerekmektedir.

Sonuç Olarak

Çocukların sağlıklı bir şekilde büyüyebilmeleri için hareket etmeleri ve akranlarıyla vakit geçirmeleri gerekmektedir. Pandemi süreci nedeniyle bu aktiviteler sınırlanmış olsa da çocukların rahatlaması ve sağlıklı bir şekilde gelişebilmeleri için bu durumun aşılması gerekmektedir.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Portobet Giriş